Ponosno su iz Ministarstva rada najavljivali da je zaživio projekt "Zaželi" kojim se za starije, nezaposlene žene osiguravaju plaće i prekvalifikacije.
Milijardu kuna iz Europskog socijalnog fonda kako bi se za oko sedam tisuća starijih žena – uglavnom iz ruralnih krajeva i s lošom perspektivom na tržištu rada – osiguralo dvogodišnje plaće te mogućnost usavršavanja i prekvalifikacije.
Tako u najkraćim crtama zvuči projekt “Zaželi”, perjanica Ministarstva rada i mirovinskog sustava kojime se često hvale i resorni ministar i Vlada. No N1 televiziji tjedna prije tjedan se dana javilo nekoliko korisnika ovoga programa te prijavilo ozbiljne komplikacije, odnosno kašnjenje u isplatama troškova, prvenstveno plaća. Ministar o tome nije htio ni čuti…
“Hvala vam, hvala vam, hvala vam”, ponavljao je na naša pitanja.
Projekt funkcionira tako da korisnici prvo zaposle starije osobe te im krenu isplaćivati plaće, nakon čega za isplaćene plaće od Zavoda za zapošljavanje traže nadoknadu tih troškova. No nakon što im je isplaćen predujam u iznosu od 40 posto ukupnih troškova, za neke su korisnike krenule komplikacije: Pojedini među njima, potvrđeno je N1 televiziji, na naknadu trškova za plaće čekaju i po devet mjeseci, a kako se radi o malim poslodavcima ovakvi ih troškovi mogu otjerati u propast. Na pisani upit, Zavod za zapošljavanje priznaje da problem postoji.
Zaključno s današnjim danom odobrena su 432 zahtjeva za nadoknadu sredstava u ukupnom iznosu isplaćenih sredstava od 439 milijuna kuna. Hrvatski zavod za zapošljavanje kontinuirano prati provedbu projekata u sklopu svih poziva te prati stanje zahtjeva za nadoknadom sredstava. Zabilježena su kašnjenja u obradi nekoliko zahtjeva za nadoknadom sredstava nakon čega je napravljen akcijski plan za brzo rješavanje tih zahtjeva koji je upravo u tijeku.
No kako iz ovog nije jasno koliki je razmjer problema, tražili smo detaljnu strukturu plaćanja koja kasne: Koliko je neobrađenih zahtjeva, odnosno – koliko kasne? Umjesto odgovora, dobili smo – reklamu.
“Još jednom želimo istaknuti da se kroz projekt zapošljava oko 7.000 žena u ruralnim krajevima Hrvatske koje će brinuti o 35.000 starijih osoba i osoba u potrebi. Projekt ‘Zaželi’ je prepoznat i u EU-u od strane Europske komisije kao i nekoliko zemalja članica koje ga žele implementirati.”
A kako nam i nakon ovog upita ni Ministarstvo ni HZZ nisu dali precizne odgovore, pokušali smo opet s ministrom koji je bio ponešto razgovorljiviji nego prije tjedan dana.
“Utvrdili smo u nekoliko udruga gdje je došlo do opasnosti od neisplate plaća i pratimo tijek novca u gotovo tristo koji isplaćuju plaće. Prema tome mogu apsolutno umiriti korisnike da pratimo njihov rad. Detektirali smo nekoliko udruga. Ja sam osobno nazvao četiri udruge i uspjeli smo im izvršiti isplate i onda smo izradili acijski plan da nijedan od njih ne bi došao u probleme”, kaže ministar Pavić.
Ponavljao je ministar jedan te isti odgovor u nekoliko navrata te pritom pokušao problem prebaciti na same korisnike, no čim mu se postavi konkretno potpitanje – opet bježi od kamera.
“Nema problema u samim isplatama plaća, a tehnička strana je ona u kojoj postoje materijalni troškoivi koji se odbijaju od plaćanja troškova korisnicima (Koji su to troškovi?) Hvala vam lijepa”, govori ministar.
Iako ministar tvrdi da je našao – i već riješio – samo četiri slučaja, prema informacijama N1 televizije brojka je mnogo veća. No, uz ovakvo ponašanje ministra i ministarstva, pitanje je hoće li javnost ikada dobiti konkretan odgovor.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram