Ministarstvo objašnjava: Škorinoj tvrtki porastao prihod zbog većeg obima posla

Vijesti 04. srp 201917:10 > 17:22
Patrik Macek/PIXSELL

Nakon što su u javnost izašle brojke o poslovanju tvrtke Omega Software, vidljivo je da su u posljednje tri godine naglo skočili troškovi za održavanje i nadogradnju sustava eFondovi. Prošle godine za održavanje sustava dobivali su 8, 3 milijuna kuna, dok se ove godine iznos za održavanje penje se na 17, 6 milijuna.

Slobodna Dalmacija jutros je objavila tekst u kojem pišu da ministricu Žalac, ministra Tolušića i Miroslava Škoru povezuju unosni poslovi. U tekstu se navodi da je tvrtka Miroslava Škore, koja je odabrana za milijunski posao u Ministarstvu, povećala cijenu održavanja sustava u samo jednog godini za više od 100 posto. 

Za pojašnjenje smo poslali upit Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije, a njihov odgovor prenosimo u cjelosti. 

“Sustav eFondovi sveobuhvatno je informatičko rješenje za učinkovito upravljanje i praćenje operativnih programa i provedbe projekata financiranih iz ESI fondova u programskom razdoblju 2014. – 2020. Ugovor o uslugama pod nazivom „Održavanje i nadogradnja sustava eFondovi“ iz 2019. godine sklapa se na period od dvije godine, a Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova EU kao naručitelj u smislu Zakona o javnoj nabavi formirao je procijenjenu vrijednost nabave uzimajući u obzir opis posla tj. opseg potrebne nadogradnje, predviđeni okvirni broj radnih dana stručnjaka potrebnih za izvršenje posla, kao i okvirne tržišne cijene te vrste usluge (tzv. cijene stručnjak/dana). Ističe se da je u postupku javne nabave u 2019. godini tražena ponuda za 5.650 stručnjak dana, dok je u 2018. godini taj broj bio 2.400 stručnjak dana.

Uspoređujući procijenjene vrijednosti ove dvije nabave, odnosno ugovora (koji za 2019. još nije sklopljen, ali je donesena odluka o odabiru), ističe se da je procijenjena cijena stručnjak dana koju je naručitelj uzeo u obzir za procjenu vrijednosti nabave oko 2.500 kn + pdv, te je oko 10% niža od procijenjene vrijednosti nabave u postupku iz 2018. godine, upravo iz razloga većeg broja čovjek dana. Formirajući procijenjenu vrijednost na taj način, naručitelj je uzeo u obzir načelo ekonomičnosti, odnosno nižu cijenu za više posla, potrebnog za predviđenu nadogradnju sustava i njegovo održavanje.

Naime, od studenog 2017. godine u radu je dio Sustava namijenjen korisnicima Operativnog programa Konkurentnost i kohezija kojim se provodi kohezijska politika Europske unije, a tijekom trajanja budućeg ugovora (na osnovi postupka javne nabave iz 2019. godine) planirano je puštanje u rad dijela sustava za korisnike Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali, namijenjenog rastu zapošljavanja i jačanju socijalne kohezije u Hrvatskoj. Ističe se da je naručitelj pri procjeni vrijednosti nabave bio dužan uzeti u obzir ove okolnosti i činjenicu da se rastom ovog IT sustava povećava i potreba za uslugom održavanja, odnosno čovjek dana.

Ovdje ističemo da se firma Omega software d.o.o. jedina javila na postupke javne nabave za održavanje i nadogradnju sustava eFondovi, kako u 2018., tako i u 2019. godini, iako se u oba slučaja radilo o otvorenom postupku javne nabave, odnosno najtransparentnijem postupku koji je predviđen Zakonom o javnoj nabavi i koji osigurava najšire tržišno natjecanje.

Također napominjemo kako se razvoj, nadogradnja i održavanje sustava eFondovi financiraju iz tehničke pomoći Operativnog programa Konkurentnost i kohezija, uz 85% sufinanciranja iz europskih strukturnih i investicijskih fondova. Svi postupci javne nabave provedeni vezano za razvoj, nadogradnju i održavanje sustava eFondovi prošli su ex-post kontrolu Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije kao nadležnog Posredničkog tijela razine 2.

Također, dokumentacija o nabavi iz 2019. godine prošla je i ex-ante provjeru Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije, odnosno provjeru koja prethodi objavi dokumentacije, a radi provjere ispravnosti i zakonitosti dokumentacije. Postupci javne nabave također su podložni reviziji od strane Agencije za reviziju sustava provedbe programa Europske unije, ali i Europske komisije. Tijekom veljače 2019. godine jedan od prethodnih ugovora sklopljen između Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije te tvrtke Omega software d.o.o. bio je predmet revizije od strane revizora Europske komisije, i to bez negativnih nalaza.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.