Predsjednica stranke Start i kandidatkinja za predsjenicu Dalija Orešković bila je gošća u Novom danu.
“Teško je procijeniti kojim se to načelima i pravnom logikom vodio Ustavni sud u slučaju Tomislava Karamarka, kao i u kojem će pravcu ići promišljanje Upravnog suda, koji će sada odlučivati o tužbi protiv odluke Povjerenstva”, rekla je Dalija Orešković.
Naglasila je da, iako se takva teza već dugo nameće, Povjerenstvo nije nije prekoračilo svoje ovlasti.
“Prva je s takvom retorikom krenula Kolinda Grabar Kitarović. To je način da se degradira ta institucija i rezultati njezina rada. U jednom od prvih predmeta koji su se odnosili na Matrinu Dalić, Jandroković je krenuo s najavom kako bi se trebala izmijeniti definicija sukoba interesa. Takvi pokušaji nisu ništa novo u političkoj volji i njima se Povjerenstvu žele smanjiti ovlasti i vezati ruke iza leđa”, rekla je Orešković.
“Karamarko ima osobni cilj, ali usporedo se lome koplja oko budućnosti Povjerenstva. Institiucija Povjerenstva koja je i pored osakaćenog zakona postigla dobre rezultate danas je kamenčić u cipeli koje žulja sve, jer aktualna Vlada ima previše predmeta, od predsjednika Vlade, do ministara”, rekla je Orešković.
Istakla je kako se svi političari za potrebe predizbornih kampanja pozivaju na antikorupciju, a degradiraju značaj privatne osude.
“Samo tamo gdje su institucije jake i gdje se može mjeriti njihov rad, može se govoriti o kvalitetnoj borbi protiv korupcije. Most ponovno ističe da su izašli iz Vlade jer su ukazivali na sukob interesa ministra Marića. Ali ništa se nije promijenilo, jer je nedostajala pravovremena reakcija institucija”, rekla je Orešković.
“Ustavni sud je u Karamarkovu slučaju malo oprao ruke.Vjerujem da će sutra na konferenciji dati pravni okvir prema kojem će Upravni sud trebati suduiti. Netko je jučer rekao da je Povjerenstvo 2016. godine bilo dovoljno jako da sruši Vladu, a danas se ne zna ni koje su mu ovlasti. To se od strane politike i drugih institucija nije smjelo dogoditi”, rekla je Orešković.
Kada je u pitanju prelazak Lovre Kuščevića iz Vlade u Sabor, Orešković smatra da je to potpuno protivno etičkim načelima.
“Činjenica da netko nije dostojan dužnosti ministra meni podrazumijeva da jednako nije dostojan dužnosti u Saboru. Odlazak u Sabor mi se čini kao nagrada, a ne kao kazna. S obzirom na saborski imunitet i visinu plaće, sve govori u prilog tome da smo od instituicije koja bi trebala biti predstavničko tijelo građana, pa i ogledalo svih nas, postali utočište za sve koji su pod optužnicama, pod kaznenim istragama i nedostojni za nekakvu drugu javnu djelatnost”, istakla je Orešković.
Kada je u pitanju njena kandidatura za predsjednicu, rekla je kako je njena glavna tema pravno uređena država.
“Želja mi je da se pravni problemi rješavaju tamo gdje bi se to trebalo riješiti, u Saboru. Mi u praksi nemamo trodiobu vlasti. Ni jedna antikorupcijska politika ne uspijeva ovdje, jer su odnosi snaga na tri grane vrlo isprepleteni… Za sada je moja kandidatura samo najava, kandidirat ću se kada se za to stvore formalni uvjeti”, rekla je Orešković.
Spomenula je i da su u Hrvatskoj nedefinirani odnosi predsjednika Vlade i države.
“Ako su iz različitih pozicija, jedno drugome stvaraju različite probleme, a ako su iz iste stranke imat ćemo šutnju i dodvoravanja. Pitanje je možemo li mi u ovakvom ustavnom uređenju imati predsjednika države kakav on treba biti”, rekla je Orešković.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.