Ministar Tomo Medved je na komemoraciji za šest žrtava iz Drugog svjetskog rata koje su prošle godine ekshumirane iz Propadne jame na Drgomlju u Brodu na Kupi komentirao planove Ministarstva hrvatskih branitelja za otkrivanje nestalih, ali i odluku Ustavnog suda o pravima pripadnika srpske nacionalne manjine u Vukovaru.
Vezano za planove otkrivanja nestalih, kazao je da iz perspektive Ministarstva hrvatskih branitelja sredstva nikada nisu bila u pitanju.
“Ovdje su jako bitne nadležnosti svakog pojedinog tijela i MInistarstvo je sastavni dio u okviru tog procesa. Ministarstvo provodi svoj dio posla iz svoje nadležnosti i nastavljamo s tim postupcima. Poznato je da smo prošle godine na širem području Zagreba ekshumirali 300 posmrtnih ostataka, na području Tuškanca, na području Gračana. Vrlo intenzivno radimo u suradnji s drugim tijelima i na tom tragu nastavljamo. Ugrađujemo nove metode pretrage terena. Jako je važna međuresorna suradnja. Jakoje važno naglasiti da je prioritet pronalazak, ekshumacija i identifikacija osoba nestalih u Domovinskom ratu i da paralelno provodimo te procese”, kazao je ministar Tomo Medved.
Na pitanje je li resorno ministarstvo u kontaktu s kolegama iz Srbije, kazao je – dakako.
“U stalnom smo kontaktu, poglavito vezano za žrtve Domovinskog rata. Nismo zadovoljni doprinosom Srbije. Republika Hrvatska i Ministarstvo hrvatskih branitelja kao nositelj tog procesa, apsolutno su spremni za suradnju. Želim naglasiti i da je prvi put donesen zakon o osobama nestalima u Domovinskom ratu, koji vrlo jasno definira nadležnosti.”
Upitan o odluci Ustavnog suda prema kojoj bi pojedine odredbe Statuta Grada Vukovara koji se odnose na prava srpske nacionalne manjine na upotrebu svog jezika i pisma trebale biti ukinute, kao i o stavu gradonačelnika Vukovara Ivana Penave, kazao je da Gradsko vijeće Vukovara najbolje poznaje stanje u gradu.
“Mislim da je gradonačelnik Vukovara jučer vrlo jasno dao svoj stav glede poštivanja stava Ustavnog suda, a posebno predsjednik Vlade. Moj stav je da je Vukovar žrtva, zaslužuje posebnu pozornost, posebno razmatranje stanja i u tom pogledu je odredba koja stoji u statutu grada Vukovara, a na koju se Ustavni sud nije referirao, odnosno ona je na snazi – da Gradsko vijeće Vukovara u listopadu svake godine analizira stanje i donosi zaključke i mjere. Mislim da je to najbolje rješenje jer vukovarski vijećnici najbolje znaju stanje u gradu i u skladu s tim donose zaključke”, zaključio je Medved.
#related-news_0
Podsjetimo, Ivan Penava kazao je da za gradske vlasti ni u jednom trenutku nije bilo sporno hoće li ili ne poštivati odluku Ustavnog suda, koji je zaključio da se prava srpske nacionalne manjine u Vukovaru moraju unaprijediti, te poručio da ni jedan zakon nije sam sebi svrha nego mora biti u službi naroda i čovjeka.
“I dok je god tako problema nema. Onoga trenutka kada netko iz sebi poznatih razloga pokuša podrediti narod, građane nekakvim zakonskim odredbama da bi ostvario svoje interese, onda imamo problem”, izjavio je gradonačelnik Penava u Vukovaru i najavio da će Gradsko vijeće u listopadu “razmotriti ono što nam je zadano u Statutu i sukladno reagirati”.
Premijer Andrej Plenković kazao je da iz odluke Ustavnog suda ne proizlaze pravne obaveze poput dvojezičnih ploča.
“Stvari su vrlo jasne. I Vlada i gospodin Penava poštuju odluku Ustavnog suda, tu nema nikakvih dilema”, rekao je Plenković u petak na zasjedanju Odbora za vanjsku politiku i europske poslove.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram