Vlada je u četvrtak sa sjednice uputila Hrvatskome saboru prijedlog da 21. listopada proglasi "Nacionalnim danom sigurnosti cestovnog prometa".
Predložila je to amandmanom u svome očitovanju na prijedlog saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost te Odbora za pomorstvo, promet i infrastrukturu da se taj dan proglasi “Nacionalnim danom bez mobitela u prometu”.
Mobitel jedan od četiri čimbenika stradavanja u prometu
Saborski su odbori svoj prijedlog uputili radi povećanja svjesnosti o opasnostima korištenja mobitela vozača, biciklista i pješaka u prometu, a kako bi se povećala sigurnost na cestama i smanjio broj nesreća uzrokovanih korištenjem mobitela u prometu.
Iz Vlade, obrazlažući svoj prijedlog amandmana, ističu da je uporaba mobitela u prometu jedan od četiri čimbenika (uz brzinu, alkohol i nekorištenje sredstava pasivne sigurnosti) koji uzrokuje teške prometne nesreće i stradavanja sudionika u cestovnom prometu.
Stoga, uzevši u obzir teška stradavanja koja se događaju radi nepoštivanja različitih prometnih pravila, a u cilju podizanja svijesti svih sudionika u prometu na cestama i ukazivanja na potrebu njihove educiranosti, poštivanja prometne kulture i razvijanja empatije, Vlada predlaže da se 21. listopada proglasi “Nacionalnim danom sigurnosti cestovnog prometa”.
Tijekom prošle godine, a otprilike su postoci slični i ove godine, od ukupnog broja smrtno stradalih brzina je bila uzrok u 49,9 posto slučajeva, a svake godine više od 20 posto sudionika u cestovnom prometu strada u nesrećama koje su prouzrokovali vozači koji su vozili pod utjecajem alkohola, dok je nekorištenje sigurnosnog pojasa utjecalo za najmanje 10 posto smrti, naveo je ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.
Podsjetio je da se izmjene Zakona o sigurnosti prometa, koje su stupile na snagu 1. kolovoza, odnose upravo na ta četiri glavna uzroka prometnih nesreća.
“Iz svega iznesenog vidljivo je da je mobitel samo jedan od glavnih uzroka prometnih nesreća, pa smo mišljenja da bi proglašenje ‘Nacionalnog dana sigurnosti cestovnog prometa’ ukazalo na potrebu podizanja svijesti svih sudionika u prometu na cestama o svim glavnim uzrocima te boljoj educiranosti i poštivanju prometne kulture”, zaključio je.
Javni poziv za imenovanje pravobranitelja/ice za ravnopravnost spolova
Vlada je na sjednici prihvatila i Nacrt javnog poziva za imenovanje pravobranitelja/ice za ravnopravnost spolova budući da 28. listopada ističe osam godina od imenovanja sadašnje pravobraniteljice Višnje Ljubičić.
Zaključkom je Vlada zadužila Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku da u ime Vlade Javni poziv objavi u Narodnim novinama i na svojim web stranicama, prikupi prijave kandidata i dostavi ih Vladi radi predlaganja Hrvatskome saboru.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.