Prosvjed sestara: Vratit će dug veledrogerijama, a tko će dati lijek bolesnicima

Marko Lukunic/PIXSELL

U Zagrebu je održan veliki prosvjed medicinskih sestara. Sestara i tehničara na prosvjedu je bilo oko 2.000, a pridružili su im se i građani, javila je naša reporterka. Prosvjednice i prosvjednici s glavnog zagrebačkog trga došli su nas Markov trg, pred Vladu. Traže bolje uvjete, veće plaće.

Povod prosvjedu je nezadovoljstvo nedavnim parafiranjem dodatka Kolektivnog ugovora, u kojem se plaća povećava 4% za iznimnu odgovornost i 3% za uvjete rada. Medicinskim sestrama, kako se navodi u priopćenju, to konkretno znači 50 kuna veću plaću. One zahtijevaju povećanje osnovice plaće za 25%, vraćanje dodatka na godine radnog staža i zapošljavanje novih medicinskih sestara.

Ministar zdravstva Milan Kujundžić i predstavnici sindikata potpisali su u petak Dodatak II. Kolektivnom ugovoru (KU) za djelatnost zdravstva i zdravstvenog osiguranja, kojim se zaposlenima u zdravstvu od 1. rujna povećavaju dodaci na plaće za 7 posto. Predviđeno je linearno povećanje dodatka za 3% i 4%.

Kako javlja naša reporterka Ivana Kopčić, na Trgu bana Josipa Jelačića okupilo se 2.000 prosvjednika i prosvjednica, a medicinskim su se radnicima pridružili i građani koji ih podržavaju. Ovaj prosvjed organizirale su tri medicinske sestre, iz čajne kuhinje – kako su rekle – te preko Facebooka. Iza njih ne stoje sindikati.

N1

U razgovoru sa Sandom Alić, jednom od organizatorica prosvjeda, koja je rekla da je samo prva među jednakima, doznali smo koje uvjete će zatražiti od Vlade.

Ilustracija

Prosvjed je tek prvi korak

“Tražimo povišicu od 25 posto plaće, dodatke na uvjete rada, i dodatke na godine staža koje su nam uzeli 2014. godine. Zahtjeva ima više, ali ovi su izdvojeni. To ćemo iznijeti na markovom trgu. Očekujem da nas prime, a sigurno će nas primiti saborski Odbor za zdravstvo. Imamo isplanirano nekoliko koraka unaprijed, a prosvjed je samo prvi”, rekla je Alić.

Jedna medicinska sestra s kojom je naša reporterka razgovarala ima 38 godina staža, i sa svim dodacima ima plaću oko 6000 kuna.

“To nije dovoljno, iako moram priznati da kad ljudi čuju 6.000 kuna, mnogima zvuči puno. Osnovna plaća je 5.300, a ostalo su subote, nedjelje, praznici. Popodnevni i noćni rad nama se obračunava kao jutarnji”, istaknula je Alić.

N1

Na Markovu trgu sestre su održale govor kojim još jednom traže povećanje plaća.

“Riješit će dug veledrogerijama, a zapitaju li se – tko će taj lijek dati bolesniku?”, pitaju sestre.

“Guraju nas preko granica izdrživosti. Do kada? Javnosti se plasira nerealna informacija o povišici plaća od 18 posto. To, i kad bi bila istina, ne bi bila kompenzacija za sve što smo zakinuti. Vrijeme je da nam vratite oduzeto – naše plaće, naše dostojanstvo, naše mjesto u društvu”, govore sestre pred Vladom.

Na mnogim odjelima noću radi jedna sestra. Na 24 trudnice u Petrovoj radi jedna sestra. To je najmanje 48 života za koje ona brine. Često je i ona napustiti odjel zbog dijagnostičke obrade drugih bolesnika i tada odjel ostane bez nadzora što je nedopustivo i zakonom zabranjeno. Ugroženo je zdravlje. Ali o tome ne smijemo govoriti ni na svojim klinikama, a pogotovo ovdje javno. Danas jedna sestra, sutra neće biti niti jedne. To je ministre hrvatska realnost. Neki dan je vlada odobrila Croatia Airlinesu 250 milijuna kuna za stabilizaciju poslovanja. Gospodine Plenkoviću, što je prioritet ove države: propale kompanije ili zdravlje nacije? Jedna Rumunjska je podigla plaće svojim sestrama u zadnje dvije godine za 50 posto.”, rekla je na Markovu trgu Sanda Alić.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram