Gost Newsrooma bio je ministar gospodarstva Darko Horvat. Osim sindikalnih zahtjeva komentirao je i gospodarsku perspektivu Hrvatske.
“Do kada će trajati štrajk sigurna sam da će odlučivati oni koji su u štrajk krenuli. Vlada koristi sve legitimne instrumente da se nastavi razgovor. Razgovor, bude li konstruktivnog karaktera će se nastaviti kroz nekoliko dana. Ako bude dobre volje, iznaći će se rješenje”, komentirao je ministar gospodarstva Darko Horvat.
“Horizontalnim mjerama želi se intervenirati u sustav osnovice plaća kod širokog dijela onih koji su u državnim i javnim službama. Kolega Marić u svojim izračunima iznio je ono što državni proračun može podnijeti. Svi razgovori idu u tome da se u sljedećoj godini ne ide na umanjenje jednog postotnog poena BDP-a koji na prihodovnoj strani znači oko dvije milijarde.
To je manevarksi prostor unutar kojeg Vlada može intervenirati, sve iznad toga je deficit. Svi dobri efekti koji su napravljeni u tri godine i sva obećanja koje daje premijer su stabilne osnove”, rekao je i ponovio da su puno napravili na osiguravanju gospodarskog rasta koji onda donosi i veći manevarski prostor, ali da nema ekskluziviteta za nikoga.
“Zašto bi se ušlo u rekonstrukciju koeficijenta samo u segmentu obrazovanja”, odgovorio je na pitanje o nezadovoljstvu prosvjetnih sindikata oko koeficijenata složenosti posla.
Smatra da bi i drugi sektori u državnoj i javnoj upravi poput vatrogasaca, policajaca, medicinara, ali i primjerice administratora u njegovom ministarstvu imaju razloga tražiti korekciju koeficijenata.
“Konačni je zaključak da je izračun kolege Marića takav kakav je i što državni proračun može podnijeti i što je limit u kojem će Vlada moći nešto obećati. Vlada ne želi novo zaduživanje, a želi privlačenjem kvalitetnih investitora dovesti na prostor Hrvatske radna mjesta koja će ući pod porezne škare pa ćemo imati povećanje na prihodovnoj strani proračuna”, rekao je.
“Ljudi koji danas štrajkaju koriste svoje legitimno pravo na štrajk, događat će se i ini drugi štrajkovi, neki su i iza nas. Za neke probleme koje su ostavština iz prošlosti sretnog i spretnog rješenja jednostavno nema.”
Kaže da će se na sastanku sindikata s ministrima Divjak, Marić i Aladrović razgovarati “o mogućnostima koje danas možemo staviti u rekonstrukciji osnovice i koeficijenata da bi došli do zajedničkog kompromisnog rješenja.”
Poticanje inovativnih tehnologija, u ovom trenutku 10 milijardi kuna investicija
Kada je riječ o njegovom ministarstvu kaže da će čak predložiti smanjenje proračunskih limita jer u sljedećoj godini dosta financijskih sredstava planiraju osigurati kroz europske fondove, a onda u sljedećoj EU financijskoj perspektivi (2020.-2027.) usmjeriti se na poticanje i investiranje inovativnih tehnologija.
“U ovom trenutku na području Hrvtaske događaju se investicije u vrijednosti većoj od 10 milijardi kuna”, istaknuo je.
Ministar Horvat kaže da je Hrvatska spremna za dolazak autoindustrije. Ne krije želju i namjeru da privuku takve investitore. Dodao je i da je na nedavnom sastanku s njemačkim kolegom razgovarao o industriji baterija.
“Dinamikom kojom će se 4G seliti u 5G tako će rasti naknade, a u ovom trenutku naknade za 5G treba smanjiti jer je investicijski ciklus vrijedan oko 1,5 milijardi kuna, a država bi se trebala odreći kroz smanjenje naknada u vrijednosti oko 400 milijuna kuna”, otkrio je plan države za poticanje razvoja 5G mreže.
#related-news_0
“Neisplativa je investicija kineskih brodograditelja u hrvatska brodogradilišta, otkrio je zaključak kineske delegacije koja je posjetila Hrvatsku. Bili su zainteresirani za laboratorije u Brodarskom institutu, ali oko toga još nisu dobili odgovor. Dodaje i da se u ovom trenutku događaju dvije kineske investicije, a za još dvije u tijeku je prikupljanje papirologije.
Ministar Horvat zaključio je kako je siguran da Hrvatska može ostvariti i veći gospodarski rast od prognoziranih tri posto. Bit će stretan ako taj napor bude valoriziran i na raznim gospodarskim rang ljestvicama.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.