Predsjednik Vlade Andrej Plenković na summitu NATO-a u Londonu komentirao je članstvo Hrvatske u NATO-u, snagu Sjevernoatlantskog saveza, kao i hrvatska ulaganja u obranu.
“Drago mi je da sam danas s potpredsjednikom Vlade i ministrom obrane Damirom Krstičevićem, ministrom vanjskih i europskih poslova Gordanom Grlićem Radmanom na 70. obljetnici Sjevernoatlantskog saveza na ovom summitu koji se odvija u Londonu. On je izrazito važan i bitan za savez, za naše partnere, za naše saveznike. Hrvatska slavi ove godine 10 godina članstva u NATO-u. Obilježili smo nedavno i 30 godina od pada Berlinskoga zida. Puno je globalnih izazova i sigurnosnih izazova koji su na dnevnom redu saveza u raspravama koje će se uglavnom odvijati danas neformalno, a sutra na samom sastanku. Ono što je za nas važno je da je Hrvatska vojska jamac hrvatske sigurnosti. Zahvaljujući, prije svega, slobodi koja je ostvarena požrtvovnošću hrvatskih branitelja, a članstvo u NATO-u i njegov članak 5 daju nam onaj ključni kišobran kolektivne sigurnosti koji sigurno u budućnosti, a i danas prevenira bilo kakve situacije agresije na Hrvatsku kakve smo imali početkom devedesetih godina”, kazao je uvodno Plenković.
Je li NATO u stanju moždane smrti?
Nije. Moramo gledati izjave na koje se referirate, predsjednika Macrona. On kao što znate, a to je na neki način u duhu francuske politike i diplomacije – oni vole pokretati i otvarati teme, a nakon toga i svojevrsne procese. Dakle, kao što ćemo vidjeti, a Dubravka Šuica će voditi nekoliko godina na europskoj razini sa strane Europske komisije cijeli proces Konferencije o budućnosti Europe, tako se i ovdje govori o grupi mudrih ljudi, dakle eminentnih stručnjaka za pitanje sigurnosti i obrane koji će također promišljati budućnost Saveza. Prema tome, moramo nekada doživjeti i istupe pojedinih čelnika, osobito Francuske, koja ima inače tu zadaću, to je nekako u tkivu francuske politike, tu zemlju dobro poznajem da pokrenu određene procese. NATO je čvrst, snažan. Ima ponekad razmirica, ima ponekad nekih otvorenih pitanja, ali savez je tu.
Hrvatska stiže s vrlo ambicioznom planom u London na summit. Imate li plan B ako se taj plan izjalovi?
Idemo gledati stvari u perspektivi. Dakle, mi smo naslijedili jedan proračun za obranu koji se godinama smanjivao. Mi smo preokrenuli te trendove, povećali ukupna izdvajanja, stavili u fokus naše pozornosti hrvatskoga vojnika u svim aspektima, fokus na modernizaciju. Dakle, evo ministar obrane je jučer bio prisutan pred odborima u Hrvatskom saboru gdje se govorilo i o nabavi novog helikoptera. Dakle, ovaj put Hrvatska kupuje Jastrebe, dakle Black Hawk kako smo ih znali vidjeti u onom čuvenom filmu. Ono što je najvažnije da će tih 1,68 na kojih smo danas s jednim sustavnim planom povećavanja izdvajanja kroz sljedećih pet godina, govorim o planu do 2024. uz projekcije rasta biti nešto što mislimo da možemo dosegnuti. Istodobno, onaj segment koji je još važniji, a to je unutar tih dva posto. Onaj drugi benchmark, a to je onih dvadeset posto izdvajanja za opremanje i modernizaciju – da smo uspjeli prošle godine finalizirati proces s nabavom borbenih zrakoplova, tada bismo i tu bili na bitno većem postotku, no već s ovom nabavkom helikoptera doći ćemo skoro na 10 posto. Kada se okonča i krene taj proces nabave zrakoplova, mi ćemo vrlo brzo podići naš udio u tom postotku modernizacije i opremanja kao što su u ovom trenutku učinile primjerice Bugarska ili Slovačka koje su iskoračile malo dalje u pogledu nabavke F16.
Za sve će to Hrvatska imati novac?
Hrvatska ima mogućnosti. Mi smo Vlada koja je osigurala zdrav rast, dakle mi se nismo zaduživali kao vlade prije nas. Naprotiv. Idemo s tim rastom koji je ove godine, vidjeli ste, 3,9 prvi kvartal, 2,4 drugi i sada 2,9. Želimo riješiti puno tih naslijeđenih problema ekonomske tranzicije, imati svojevrsnu čistu situaciju i fokusirati se na razvoj hrvatskoga gospodarstva, ulaganja, imati europske fondove u idućih deset godina kao dodatnu polugu javnih investicija i stvarati modernu vojsku koja je interoperabilna s našim saveznicima. Voditi računa da Hrvatska je prisutna, ne samo u Afganistanu, ne samo na Kosovu, prisutna i u nekoliko drugih misija u Poljskoj. Damir i ja smo bili u Poznanu. Iduće godine ponovno idu naši vojnici u Litvu. Prema tome, Hrvatska za svoj staž i za svoju veličinu participira na jedan vrlo primjeren i dostojanstven način u svim aspektima što se tiče funkcioniranja saveza.
Kritike američkog predsjednika prema savezu?
“Ciljevi iz Walesa su bili u konačnici i prije predsjednika Trumpa. To je jedna politika koja je konzistenta, razlika između ranijih vlada i nas je ta što mi ono što smo rekli da radimo i ostvarujemo. To naravno ide postupno. Sagledavamo troškove i u svim drugim aspektima i mislim da smo tu našli pravi balans”, kazao je premijer.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.