Politički analitičar Ivica Relković u N1 Studiju uživo prokometirao je dominantne teme i način na koji se vodi aktualna predsjednička kampanja.
“Ključna ovlast predsjednika kao instituacije je vanjska politika. U našu vanjsku politiku spada i EU. Umjesto da ključna tema bude predsjedanje Hrvastkom EU, nama su teme izvan predsjedničkih ovlasti”, istaknuo je Ivica Relković.
“Borimo li se mi za predsjednika države ili je ovo poluga za odnose u strankama, za predsjednika nečije stranke, za status u stranci koja je bila u lošoj poziciji, kao SDP”, pitanje je koje se nameće, objašnjava. Smatra da se o Franji Tuđmanu i političkim podjelama raspravlja jer nema kandidata kojemu bi druge teme bile ključne za dobivanje glasova.
“Da se pojavio kandidat kojima bi takve teme bile ključne za dobivanje glasova, onda bi se i drugi kandidati pokušali referirati na teme”, rekao je.
“Aktualna predsjednica i Miroslav Škoro kao izazivač, ključni izazivač u desnom političkom bazenu, u borbi koja na stranu miče sve teme na kojima oni ne mogu dobiti još po jedan glas iz tog političkog bazena. Zato su teme bilo čega izvan njihovih odnosa postale sporedne. Bitno je tko tko bolje slijedi politiku Franje Tuđmana, tko je što bio u kojim godinama… Te teme dominiraju jer se pokušava pobijediti onog drugog”, objasnio je Relković. Smatra kako su se, prema anketama najpopularniji kandidati, “izgubili u temama”.
“Zoran Milanović se isto uhvatio tih tema. Izgubili su se u temama, ali možda zato što misle da je prekratko vrijeme da objasne klimatske promjene ili možemo li mi u šest mjeseci predsjedanja Vijećem EU učiniti određene benefite za Republiku Hrvatsku”, kazao je.
Relković, kaže, kako je previše kandidata u predsjedničkoj utrci, zbog čega se ne možemo imati “pravo” sučeljavanje.
“Pravih sučeljavanje ne može biti jer je jedanaest kandidata. Poziciju sučeljavanja bi trebalo nametnuti kroz javni prostor, toliko da onaj tko odbije dobije javni minus, da mu to bude gore od svega što bi mu protukandidati radili na sučeljavanju”, naglasio je.
“Ovo može zvučati nepravedno, ali kada bismo imali predizborni ciklus u kojem se može derivirati pet, šest kandidata, jer da netko može skupiti i donijeti 10.000 potpisa očito nije dobra kvalifikacija. Zašto ne bismo dali veći rok za prikupljanje potpisa veći broj. Tada bi onaj manji kandidat mogao biti dovoljno velik da na sučeljavanju iznese svoja stajališta”, smatra Relković.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.