Profesor Vedran Đulabić sa zagrebačkog Pravnog fakulteta bio je gost Newsrooma gdje je analizirao stav Hrvatske prema kohezijskoj politici kao i višegodišnji financijski okvir koji treba donijeti.
“Ta tema će biti dominantna, radi se o preko 300 milijardi eura sredstva koji će se disperzirati po EU. No, ne znam koliko će za nas to imati veliku ulogu, Hrvatska je u situaciji da nije bila dobar učenik. Imali smo od devedesetih neke europske novce, a nismo naučili biti iznadprosječni”, rekao je i dodao:
“Ako se mudro koriste sredstva, imate pitanje zelene ekonomije, energetske obnove, tu bismo mogli biti predvodnici. No, da bi bili predvodnici, trebaju nam ljudi koji razumiju inovacije. Zašto ne koristimo solarnu energiju? Potencijali postoje, nije samo turizam. Ima kapaciteta za strateško razmišljanje, ali to se neće promijeniti za mjesec dana.”
Percepcija je ipak drugačija, čini se da županije dobro iskorištavaju sredstva.
“Kad slušate načelnike, onda je svaka županija rekorder u korištenju novaca i broju projekata. Ali generalno, sustav je razmrvljen. Hrvatska je premala zemlja da bi imali tako razmrvljeni sustav, ne može se očekivati da on vuče ta sredstva. Svodi se sve na pojedince, tko je najvještiji, ali sustav kao cjelina je neracionalan jer je naša uprava neracionalna.”
Komentirao je potom i govor dekana FER-a Gordan Gledeca kao i reakciju ministra zaštite okoliša i energetike Tomislava Ćorića koji je Gledecove prozivke na račun komplicirane birokracije nazvao neprimjerenim govorom.
“Dekan je rekao ono što laste na granama znaju. Radi se o stvarima koje su same po sebi komplicirane. Time se sustavno nitko ne bavi. Procedure se moraju pojednostavniti, i to je zadaća ministra i ministarstva – pojednostavite proceduru. Javnu upravu smo zanemarili, ona je kao zapušteni vinograd. Ako se stvari ne pokrenu, bit će sve gore, ne vidim naznake da će biti bolje”, kazao je Đulabić te komentirao najavu novog ministra uprave Ivana Malenice da će srediti javnu upravu:
“Ministar to mora reći, to je u opisu posla. Vidjet ćemo hoće li nešto napraviti. Treba nova strategija razvoja javne uprave, vidjet ćemo. Nijedan ministar to ne može sam ako se ne povede cijela priča u Ministarstvu uprave, a onda u svim ostalim ministarstvima.”
Đulabić smatra da decentralizacija postojećeg sustava može biti kontraproduktivna te da se mora misliti i na teritorijalni preustroj.
“Županije su stvar za sebe, županima je jako dobro, borit će se da tako ostane. Dobro žive, imaju dobre privilegije, stranački su dobro pozicionirani… Problem uprave je što je vertikano ustrojena, svako ministarstvo je svijet za sebe što realno ne bi trebalo biti. Naša uprava se po metodama rada nalazi duboko u 19. stoljeću, samo što nemamo pečatnjak da kažemo da je nešto autentično”, istaknuo je Đulabić.
Prokomentirao je i slučaj izgorjelog privatnog doma u Andraševcu te istaknuo problem nadzora:
“Ta se nesreća mogla dogoditi svugdje, ali, eto, dogodila se u privatnom domu koji je nezakonito radio. Tu je lanac odgovornosti, od ministarstva, županija do centara za socijalnu skrb. Instrumenti postoje, ali pitanje je broja ljudi, kapaciteta. Uprava se puni, a onda čujemo da ima tako mali broj inspektora. U novom društvu i privatni sektor sudjeluje u obavljanju nekih javnih poslova. Nadzorna funkcija im postaje jedna od najvažnijih funkcija.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.