Infektolog otkriva sve što trebamo znati o korona virusu

Vijesti 23. sij 202021:24 > 21:33
STR / AFP

Iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo kažu da je vjerojatnost od unosa virusa u Hrvatsku trenutačno niska, ali se ne može isključiti. Oni koji putuju u države u kojima se pojavila zaraza trebaju voditi računa o osobnoj higijeni.

U Klinici za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” rekli su da već rade na protokolima za prihvat pacijenata sa simptomima korona virusa.

Mjesta zabrinutosti, kažu liječnici, za sada nema, ali to se može promijeniti ako se virus počne brže širiti i dođe do Europe.

Sumnja se na više slučajeva u Velikoj Britaniji. Dva velika grada u Kini stavljena su u karantenu zbog širenja opasnog virusa od kojeg je do sada umrlo 18 ljudi, a na stotine ih je zaraženo.

Infektolog doc. Marko Kutleša za Dnevnik Nove TV pojašnjava ima li mjesta zabrinutosti i o kakvim se protokolima radi. 

Koja je procedura ukoliko ovdje dođe netko za koga se sumnja da je zaražen novim korona virusom?

VEZANE VIJESTI

“Procedura se zna, jer smo već imali situacije koje su bile slične. Pacijent se na klinici prima se na naš odjel koji ima mjesta prilagođena za to. Ona nisu idealna, ali su dovoljno dobra.

Pacijent se prima tamo, onda se procijeni težina njegova stanja i onda prema težini njegova stanja ide i liječenje”, kaže Kutleša.

Koji su točno simptomi ovoga virusa?

“Simptomi su, kao i uvijek kod respiratornih viroza – pacijent ima povišenu temperaturu, kašalj, šmrcanje, a ako su zahvaćena pluća, može biti i otežano disanje”, kaže Kutleša.

Kako bi izgledalo liječenje zaraženih osoba?

“Pošto za sada nemamo nikakvog lijeka, liječenje je simptomatsko. U težim slučajevima bi se primjenjivao kisik ili neke mjere intenzivnog liječenja, mehanička ventilacija ili već što treba. Čekalo bi se da vrijeme učini svoje i da pacijent ozdravi.

Kod onih koji su blaže bolesni prvenstveno se treba razmišljati o tome da oni ne prošire virus”, naglasio je Kutleša. 

Koliko je taj virus zaista opasan, koje su rizične skupine?

“To još ne znamo. Virus je tek otkriven. Ono što zabrinjava su navodni slučajevi u Velikoj Britaniji koji još uvijek nisu potvrđeni, možda ispadne samo gripa, treba vidjeti.

#related-news_0

Prvi put kad vidimo da se zarazi pacijent koji nikad nije bio u Kini, onda se moramo zabrinuti, jer izgleda da nije blago zarazan kako se čini u samom startu”, objašnjava infektolog. 

Kako biste procijenili opasnost?

“Opasnost je realna, ali mogućnost da se dogodi nešto tragično u sljedećih nekoliko dana sigurno ne postoji. Mi moramo biti uvijek na oprezu i pripremati se na najgoru moguću situaciju.

To znači da se već sutra može dogoditi da u Hrvatsku dođe pacijent koji će imati simptome i koji će imati epidemiološku anamnezu koja bi poručivala da se radi o tom virusu”, kaže Kutleša. 

Čega se trebamo bojati?

“Prijenosa s čovjeka na čovjeka. Dok se prenosi sa životinje na ljude, možemo lakše spriječiti. Kad se virus počne širiti među ljudima, onda je to puno teže”, kazao je Marko Kutleša. 

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.