Ivica Rovis, ravnatelj Zavoda za prostorno uređenje grada Zagreba, u N1 Studiju uživo govorio je o GUP-u. Sutra je, naime, glasanje u Gradskoj skupštini o generalnom urbanističkom planu.
Oko GUP-a se opet lome koplja. Sutra će se u Gradskoj skupštini glasati o prostornom planu, a GUP je još uvijek upitan.
Tako je danas predsjednik zagrebačke organizacije HDZ-a Andrija Mikulić kazao kako će odluku o davanju ili nedavanju podrške zagrebačkom GUP-u, koja je političke prirode, donijeti tijela gradske organizacije HDZ-a na večerašnjem sastanku.
Gradonačelnik Grada Zagreba Milan Bandić je danas na konferenciji za medije rekao je da mu nije jasno kako bi netko mogao dati suglasnost za GUP, a onda glasati protiv njega
Ivica Rovis, ravnatelj Zavoda za prostorno uređenje grada Zagreba, kazao je danas u N1 Studiju uživo kako je potrebna većina glasova za izglasavanje podrške GUP-u, kao što je slučaj za bilo koju odluku koja se donosi u Gradskoj skupštini.
“Tako je za prostorni plan, izmjene i dopune generalnog urbanističkog plana, potrebna većina glasova kako bi se on izglasao. Sama procedura je dosta duga, mukotrpna, prošla je – mogli bismo reći sito i rešeto – i kroz javnost i kroz medije”, kazao je Rovis.
“Sukladno tome GUP je dobio sva pozitivna mišljenja – i Ministarstva graditeljstva i Ministarstva zaštite okoliša. Zakonski nema preduvjeta koji nije ispunjen kako se GUP kao takav ne bi sutra usvojio sjednici Gradske skupštine”, istaknuo je.
Toliki broj primjedbi na GUP je presedan
Komentirao je i veliki broj primjedni građana na GUP koji je stigao. Može li se tvrditi kako je GUP dobar ako se toliki broj građana na isti žalio? Rovis kaže kako je ovoliki broj primjedbi na GUP presedan u gradu Zagrebu, a možda i u cijeloj državi.
“Možemo reći da je presedan, barem u Gradu Zagrebu, a vjerujem i u Hrvatskoj, da je stigao toliki broj primjedbi.”
“Kad sublimirate, to se svodi na cirka 2.000 primjedbi jer je bilo jako puno istovjetnih primjedbi, tj. radile su se šprance primjedbi, pa su građani to potpisivali, možda ne razumijevajući o čemu se govori.”
#related-news_0
Što se tiče Hipodroma i Velesajma, Rovis kaže kako se na tom području ništa ne može graditi, već je za to područje potrebno donijeti detaljni plan kako bi se mogli ishoditi akti za gradnju.
“Ne postoji ‘Projekt Mahnattan’, mi ga tako u žargonu znamo javno nazvati, ali on ne postoji. Postoji prostor Hipodroma i Velesajma koji je veličine preko pola milijuna kvadrata (samo područje Hipodroma).
Za to područje je GUP-om propisano da se ništa ne može graditi. Nego je za to područje potrebno donijeti detaljniji plan da bi se mogli ishoditi akti za gradnju”, kazao je i dodao:
“Drugim riječima, taj detaljniji plan mora proći potpuno identičnu proceduru kao i GUP i još više – mora proći arhitektonski natječaj. Također je usvojeno da se vratila obaveza izrade krajobrazne studije, moraju se napraviti hidrogeološka ispitivanja, itd.”
Grad nove generacije
Još je kazao kako su izmjene grada te njegova prostornog plana prirodne izmjene koje se događaju kako se grad mijenja i raste te ne predstavljaju ništa neuobičajeno.
“Grad se svakim danom razvija. GUP je dosta teško proceduralno izmijeniti u nekom kratkom vremenu jer je procedura koja je propisana poprilično dugotrajna.”
#related-news_0
“Izmjene i dopune se rade zbog novih potreba grada – održivog grada, gospodarenja gradom, resura, novih tenhologija i to je jedan normalan proces koji se odvija”, istaknuo je.
“Ove izmjene i dopune su puno prije trebale biti napravljene. Ali način i procedura su regulirani zakonom. Ono što sam ja nekoliko puna naglašavao i na javnim izlaganjima je sljedeće: grad nužno treba novi plan, plan nove generacije.”
“To je ključ – dobiti plan nove generacije koji će u sebi sadržavati strategiju o klimatskim promjenama za koje svakodnevno vidimo da utječu na naš život”, kazao je Rovis.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.