Prva ozbiljni prijepor između premijera Andreja Plenkovića i predsjednika RH Zorana Milanovića - koji je na dužnost stupio prije nepuna tri tjedna - otvorila se oko strategije izlaska Hrvatske iz mirovne misije u Afganistanu, predvođene SAD-om i NATO-om.
Novi predsjednik države tvrdi da je jučerašnji ispraćaj hrvatskih vojnika u Afganistan u šestomjesečnu mirovnu misiju ujedno i zadnji te da bi Hrvatska odluku o konačnom izlasku iz Afganistana trebala donijeti samostalno. S druge strane, Plenković smatra da sve oko povlačenja hrvatske vojske iz Afganistana treba koordinirati sa SAD-om i NATO-om, čime ostavlja otvorenom mogućnost da naša vojska ostane u Afganistanu i dulje od idućih šest mjeseci, piše Jutarnji list.
Milanović je jučer objasnio zašto je potpisao odluku o slanju naših vojnika u Afganistan, premda je tijekom predsjedničke kampanje tvrdio da se Hrvatska odmah treba povući “jer to nije naš rat”.
“Nisam htio rušiti sustav koji se gradio 16 godina i samo dva tjedna nakon stupanja na dužnost ne potpisati odluku o slanju kontingenta u Afganistan. Ali nakon toga, naročito u svjetlu ugovora SAD-a i talibana, naš posao je tamo gotov. Naročito zbog toga što je SAD te ugovore potpisao u vlastito ime, afganistanska vlada u tome nije sudjelovala, a mi još manje. Prema tome, bit će tamo sljedećih pola godine i mislim da je to vrlo korektno”, poručio je i dodao da odluku o tome da HV napusti Afganistan mora donijeti hrvatska politika.
“Ne vojska, ne naši saveznici, ne NATO i ne SAD u naše ime, bez našeg znanja, u pregovorima za koje nismo znali niti da se odvijaju. To je pravo Sjedinjenih Država, a mi smo u 16 godina dali svoj obol toj misiji. Naša vojska je potrebna ovdje”, rekao je Milanović.
Pregovori koje je spomenuo odnose se na dogovor koji su prije tjedan dana potpisali SAD i talibani, a koji predviđa da će se svi inozemni vojnici iz Afganistana povući u roku od 14 mjeseci – što znači da bi SAD i saveznici iz NATO-a mogli od Hrvatske zatražiti da u Afganistan pošalje vojnike na još jednu “rundu”.
#related-news_0
“Dakle, jasno je da je Vlada više za razumniju varijantu i fazni pristup povlačenju”, kaže izvor iz Banskih dvora odgovarajući na naše pitanje o strategiji Vlade o povlačenju HV-a iz Afganistana.
A kako naše oružane snage ne mogu napustiti teritorij Hrvatske bez “amena” predsjednika države bit će vrlo zanimljivo vidjeti tko će na koncu pobijediti: Plenković sa svojim “pronatoovskim” ili Milanović sa “suverenističkim”, unilateralnim pristupom.
Početak prvog sukoba predsjednika Vlade i države dao se naslutiti u srijedu nakon što je glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg sastanke održao prvo s Plenkovićem, a onda i s Milanovićem.
“Jedna od tema razgovora Plenkovića sa Stoltenbergom bila je posvećena situaciji u Afganistanu nakon sporazuma koji je potpisan prije nekoliko dana, kao i o pripremama NATO-a za fazno smanjivanje snaga u operaciji Odlučna potpora. Sukladno tome ćemo prilagođavati prisutnost hrvatskih snaga u vremenu koje je pred nama u ovoj operaciji”, poručili su iz Vlade. Nakon tog sastanka Plenković je jasno poručio kako se nećemo povući odjednom, nego u fazama.
I dok je Stoltenberg vjerojatno zadovoljan izašao sa sastanka s predsjednikom Vlade, glavnog tajnika NATO-a, kako tvrdi naš izvor s Pantovčaka, iznenadio je bitno drugačiji stav predsjednika države.
“Stoltenberg je ostao začuđen odlučnim stavom Milanovića oko povlačenja HV-a”, rekao je Jutarnjem listu nakon tog sastanka jedan od Milanovićevih suradnika.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.