Kraj agonije: Otvoren novi odjel za djecu oboljelu od raka

Vijesti 18. svi 201512:33 > 12:34
Cropix/Davor Pongračić

Premijer Zoran Milanović prisustvovao je u ponedjeljak otvaranju Zavoda za dječju onkologiju i hematoonkologiju u Klinici za tumore KBC-a Sestre milosrdnice, gdje će se od 1. lipnja u novom, suvremeno opremljenom prostoru na 1.200 četvornih metara liječiti djeca s malignim bolestima, koja su dosad boravila u neadekvatnom prostoru u Klaićevoj.

“Ovo je jedan od primjera kako država može otkloniti barijeru koja postoji godinama, a radi nemara i nezainteresiranosti vlasti to nije bilo riješeno”, rekao je Milanović. Naglasio je kako je od ideje o preseljenju dječje onkologije iz Klaićeve do njezine realizacije prošlo nešto više od dva mjeseca, a to je trebalo i moglo biti napravljeno prije deset godina.

“Naprosto nitko u tome nije vidio interes i to je tužno. Naš je interes da rješavamo probleme u kojima se društvo nalazi”, kazao je Milanović.

Što je mislio kad je učiteljici rekao da se bavi politikom

Pritom je pojasnio svoju nedavnu izjavu tijekom posjeta Gunji, kada je nezaposlenoj učiteljici iz Županje Kati Huber, koja se požalila da ne može naći posao jer se radna mjesta čuvaju za podobne, poručio neka djeluje aktivno i bavi se politikom.

“Kad sam prije tjedan dana jednoj nezaposlenoj učiteljici rekao da se bavi politikom kako bi riješila svoj problem nisam mislio da bude korumpirana ili da se bavi strančarenjem, nego da se, u trenutku kad nema načina da redovnim kanalima promijeni stanje koje je nepravedno i pogrešno, društveno angažira”, kazao je Milanović.

Dodao je kako je novi prostor za liječenje djece s malignim bolestima važan za djecu i njihove roditelje koji prolaze težak put.

“Što se tiče medicinskog osoblja, liječnika i sestara, uvjeren sam da je tretman i kvaliteta usluge ista i da može ići samo nabolje. Znam da su i do sada davali samo najbolje i da zidovi i oprema, veći broj kvadrata, ne znače ništa bitno, ali djeca će se osjećati bolje, a jednako tako i njihovi roditelji koji kroz to emocionalno najteže prolaze”, zaključio je premijer.

Cropix/Davor Pongračić
Cropix/Davor Pongračić
Cropix/Davor Pongračić
Cropix/Davor Pongračić
Cropix/Davor Pongračić
Cropix/Davor Pongračić

Tri puta veći prostor za djecu onkološke bolesnike

Preseljenjem Zavoda u tri puta veći prostor od dosadašnjeg bit će ispunjeni svi potrebni stručni, smještajni i sigurnosni uvjeti za liječenje djece onkoloških bolesnika.

Djeca će u novom prostoru moći dobiti svu potrebnu onkološku skrb, koja uključuje kemoterapiju, radioterapiju i citostatsko liječenje, dok će se operativna i postoperativna njega i intenzivno liječenje i dalje obavljati u Klaićevoj.

Voditeljica odjela Jasminka Stepan Giljević ističe kako će se paziti da pritom budu ispunjeni svi potrebni stručni kriteriji. Kaže kako se na odjelu u Klaićevoj trenutno liječi 25 djece, koja će biti preseljena na novi odjel do 1. lipnja.

Novi odjel rapolaže s 30 kreveta na dva odjela – za solidne tumore i hematologiju, te dvije izolacijske jedinice s jedinicom za autolognu transplantaciju matičnih stanica. Istaknula je kako je u novom prostoru odgovarajuće riješeno pružanje palijativne skrbi i boravak roditelja uz manju djecu.

Zapošljavanje 19 novih liječnika, sestara, psihologa, fizioterapeuta…

Radi osiguranja što bolje zdravstvene skrbi o malim pacijentima, Ministarstvo zdravlja odobrilo je zapošljavanje 19 novih djelatnika pa će, uz postojeći medicinski kadar, biti dodatno zaposlena tri liječnika, osam medicinskih sestara, psiholog, fizioterapeut, radni terapeut i nutricionist, koji su sastavni dio tima nužnog u skrbi za djecu onkološke bolesnike.

#related-news_0

Ministar zdravlja Siniša Varga podsjetio je da je Vlada u rekordnom roku odobrila preseljenje odjela na novu lokaciju, u čije je uređenje i opremanje uloženo tri milijuna kuna.

“Klinika za dječje bolesti je institucija u kojoj se godišnje liječi 230.000 djece i smatram da za dječju populaciju mora biti osiguran adekvatan prostor. Potreban nam je veliki nacionalni centar za liječenje djece za cijelu Hrvatsku i preseljenje odjela je prvi korak u pronalaženju trajnog smještaja za cijelu bolnicu, kako bi se svi opet objedinili na jednoj lokaciji”, rekao je Varga.

Sanacijski upravitelj Klinike za dječje bolesti Zoran Bahtijarević naglasio je kako se na rješenje problema dječje hematoonkologije čekalo 25 godina, te se zahvalio udrugama roditelja koje su godinama podsjećale na obvezu sustava da omogući kvalitetno liječenje djece i podizali svijest javnosti o tom problemu.