Danas se održava sjednica Vlade. Na sjednici je Vlade, već uobičajeno, informacija o aktualnom stanju i poduzetim aktivnostima vezanima za koronavirus u Hrvatskoj, kao i informacija o aktivnostima Stožera civilne zaštite.
Uvodno je premijer Andrej Plenković kazao kako je svaki resor dobio zadatak predložiti koje bi se aktivnosti mogle reaktivirati u sljedećim tjednima. “Nakon što prijedlozi stignu, tražit ćemo od epidemiološke struke preporuke”, kazao je premijer.
”Moramo voditi računa o tome da napravimo hodogram aktivnosti koje se mogu stavljati u funkciju”, rekao je predsjednik Vlade.
Plenković je rekao da će idućeg tjedna na primjeren način obilježiti komemoraciju u Jasenovcu, i obljetnicu akcije Bljesak.
Ministar zdravstva Vili Beroš kazao je da u Hrvatskoj 19.256 testiranih, od kojih 1.741 pozitivnih.
Porast broja oboljelih je i dalje linearan. U RH prosječna dob je 50,26 godina, a 48,1 posto oboljelih su muškarci.
Smrt od koronavirusa ili s koronavirusom
Beroš je pojasnio dileme oko povoda odnosno uzroka smrti od koronavirus, odnosno oko toga je li netko umro od koronavirusa ili s koronavirusom.
Smrtni ishodi češći su kod kroničnih bolesnika, najčešće su to osobe starije životne dobi. Osoba nekad ima više takvih bolesti koje s koronavirusom mogu dovesti do smrtnog ishoda,tada je povod koronavoisur i kazemo da je umrla s koronavoirusom
Ako osoba nije imala prethodne bolesti, zarazila se koronavirusom i umrla, kažemo da je uzrok smrti koronavirus.
“Ne opterećujemo se datumom ukidanja mjera”
Ministar Beroš je građane je pozvao da se ne opterećuju datumom ukidanjem mjera ograničavanja kretanja i rada te prihvate da život nije stao nego se promijenio.
“Odluke donesene u svrhu sprječavanja širenja koronavirusa donesene su da nam sačuvaju zdravlje i spase živote. Ne opterećujemo se u ovom trenutku datumom njihova ukidanja, umjesto toga prihvatimo da život nije stao već se promijenio”, rekao je Beroš na sjednici Vlade.
Građane je pozvao da ustraju još malo, koliko je potrebno jer zdravlje je iznad svega te ostanu doma.
Beroš je istaknuo i da su međusobnim povjerenjem građana i stručnjaka postignuti značajni rezultati u suzbijanju epidemije, a Vladin projekt digitalnog asistenta Andrije stvoren je u namjeri da se suradnja podigne na višu razinu.
Osvrnuo se i na jučerašnjem sastanku ministara zdravstva EU koji su se složili da popuštanje postojećih mjera treba biti temeljeno na epidemiološkim situaciji i kapacitetima zdravstvenih sustava.
“U donošenju izlaznih strategija ključna je koordinacija na europskoj razini kako bi se spriječile negativne posljedice i prelijevanje moguće infekcije iz jedne države članice u drugu”, istaknuo je.
Stigmatizacija može navesti pojedinca na prikrivanje simtoma bolesti
Upozorio je i na slučajeve stigmatizacije oboljelih od koronavirusa, što može imati dalekosežne posljedice za cijelu zajednicu. “Stigmatizacija može navesti pojedinca na prikrivanje simtoma bolesti”, rekao je ministar te pozvao sve koji sumnjaju na bolest da budu hrabriji od straha i da se obrate liječniku.
Tijek događaja iz minute u minutu pratimo na OVOM LINKU.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.