Ministar zdravstva Vili Beroš bio je gost našeg večerašnjeg Dnevnika.
Ministar zdravstva Vili Beroš rekao je u Dnevniku N1 kako se nada da popuštanje mjera neće dovesti do porasta broja zaraženih. Komentirao je i ponovno otvaranje zdravstvenog sustava, planove za budućnost, ali i politizaciju Stožera.
Popuštanje mjera
“Nadajmo se da neće doći do povećanja zaraze, ali moramo biti spremni i na tu situaciju. Mjere su donošene balansirano i postepeno, a isto tako smo ih odlučili ponovno uvoditi, fazno, s naglaskom na epidemiološke mjere kojih se treba držati. Ako to bude tako, vjerujem da se neće osjetiti na broju oboljellih, ali na sve moramo biti spremni”, rekao je Beroš dodajući da se zbog lipidne ovojnice smatra da je virus termolabilan.
Komentirajući demobilizaciju zagrebačke Arene istaknuo je:
“Nije problem u hladnom pogonu. Sreća je da nam trenutna epidemiološka situacija omogućava da razmišljamo i o takvim koracima demobilizacije Arene, ali moramo biti spremni i ako se potreba pojavi, ona u roku od dva dana može biti opet u funkciji. Sad razloga za to nema.”
Zdravstvene ustanove
“Epidemiološka situacija je ta koja omogućava da tako razmišljamo. S druge strane stvorili smo epidemiološki okvir koji, ako poštujemo, svodimo mogućnost unosa virusa na najmanju mjeru. Pružanje osnovne zdravstvene zaštite je prioritet, sad je epidemiološka situacija drugačija i možemo popuštati oprez i akitivirati polako zdravstveni sustav”, rekao je Beroš.
Liste čekanja su sigurno povećane, kazao je Beroš. “Sigurno su liste čekanja povećane, to je jasno. Nikad nismo prekinuli rad u potpunosti, ali se odvijao pod drugačijim okolnostima. Manje je zdravstvenog osoblja radilo. Tako ćemo polako popustiti naše mjere i aktivirati zdravstveni sustav, ali liste čekanja ćemo posložiti po prioritetima. Rizično zdravstveno stanje će uvijek biti vodilja – one s većim rizikom rješavamo prve”, ističe Beroš.
#related-news_0
Komentirajući dopis Komore medicinskih sestara vezano uz ministrovu izjavu o njihovom radu u Domovima za starije i nemoćne, Beroš je kazao:
“Kad sam govorio o zdravstvenim djelatnicima u okviru Domova za starije, govorio sam o nadzoru. Ministarstvo zdravstva ne vrši nadzor nad njihovim radom, ali izvjesno je da medicinske sestre i fizioterapeuti rade u Domovima za starije.”
Planovi za budućnost
“Upravljanje ljudskim potencijalima je od osnovne važnosti, uvođenje petogodišnjeg specijalističkog plana, radit ćemo na digitalnoj transformaciji sustava, na transformaciji bolničkog sustava koji je veliki potrošač, pa potrebno je unaprijeđenje primarne zdravstvene zaštite, poglavito hitne medicinske djelatnosti, na tome ćemo raditi”, kazao je.
#related-news_0
Nabava zaštitne opreme bio je jako veliki problem, ali smo kontinuiranim trudom uspjeli osigurati zaštitnu opremu, rekao je Beroš. “Od prvog dana je to bio problem, ali naporima Vlade RH dogovorena je kontuinuirana opskrba Hrvatske zaštitnom opremom iz Kine. Najmoćnije svjetske države otimale su se oko zaštitne opreme i zato je ovaj iskorak jako velik. U ovom tjednu je došlo nekoliko aviona s preko 200 tona zaštitne opreme. To sve skupa ide preko Ministarstva gospodarstva, mi kao Ministarstvo zdravstva nismo involvirani, ali vjerujem da je sve transparentno”, veli ministar.
Pitanje stranačke pripadnosti i izbori
“Da, za mene se zna da sam član HDZ-a. Da ste me prekjučer pitali je li Capak u stranci, rekao bih da ne znam. Mi u Stožeru nismo birali ljude po stranačkoj pripadnosti nego stručnom opredjeljenju. One koji su bili vrhunski epidemiolozi, pozvali smo k sebi, za mnoge i danas ne znam jesu li članovi stranke”, rekao je Beroš dodajući da ima i drugih stručnjaka:
“Kolega Kolarić mislim da je član SDP-a, on je sudjelovao u izradi posebnog asistenta Andrije. Ne gledamo stranačku pripadnost kad je borba protiv koronavirusa posrijedi.”
#related-news_0
Komentirajući kako uopće doživljava postavljanje takvih pitanja na press konferencijama Nacionalnog stožera rekao je:
“Neobična su mi bila pitanja jer mislim da ljudi koji to postavljaju rade na podjelama hrvatskog društva, a to bismo trebali nadići, biti jedinstveni. Ovo je situacija kad trebamo biti jedinstveni i mislim da ta pitanja nisu prikladna i nije im mjesto na presicama Stožera.”
Također, dodao je da se odluke Stožera ne donose pod pritiskom politike, nego ih isključivo određuje epidemiološki okvir.
Ukidanje redovitih pressica ovisit će o epidemiološkoj situaciji, rekao je ministar. Ističe kako moramo biti strpljivi i na oprezu još neko vrijeme:
“Ako se slika stabilizira i ako to postane opterećenje, smanjit ćemo ih, ali ovisit će poglavito o epidemiološkoj situaciji. Sad smo u fazi popuštanja mjera i moramo biti oprezni, ove presice sad još imaju puni smisao.”
O izlasku na izbore, Beroš kaže kako je zbog epidemiološke slike realno da izbori budu na ljeto: “Izborna je godina i jasno je da će se izbori održati, a niz elemenata će na to utjecati. Epidemiološka situacija će određivati što i kako. Svi moraju imati šansu jer jedino tako izbori imaju smisla. Treba gledati širi kontekst, mogući drugi val zaraze, s ciljem da se hrvatskoj državi omogući stabilnost. Zbog epidemiološke situacije moguće je da će to biti ljeto, ali treba pričetkati da mjere popuštanja pokažu rezultate.”
O tome hoće li biti na listi HDZ-a kaže: “Ako netko procijeni da sam dobar, i dalje ću biti u službi hrvatskog naroda.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.