"Virus je i dalje među nama, nismo samo mi zabrinuti što će donijeti jesen"

Vijesti 06. svi 202008:36 > 08:37
N1

O povratku u normalu i o epidemiološkoj situaciji u Novom danu N1 razgovarali smo s prof.dr.sc. Ivicom Lukšićem, maksilofacijalnim kirurgom iz Kliničke bolnice Dubrava, koordinatorom bolničkog liječenja oboljelih od COVID-19.

Među relaksacijama mjera uvedenih za borbu protiv epidemije koronavirusa je i povratak učenika u školske klupe, a mnogi roditelji ali i nastavnici brinu koliko je to sigurno. Lukšić kaže, nije stručnjak za školstvo, no definitivno ulazimo u dinamičniju fazu za sve u velikim sustavima.

“Slijedi dinamičan proces u kojem su moguće češće situacije probijanja u sustav pojedinih Covid bolesnika, vjerujem da je u školskom sustavu napravljeno sve da se to spriječi, no ne mogu detaljnije komentirati”.

VEZANE VIJESTI

Liste čekanje u bolnicama su zbog razdoblja u kojem je prevladavao samo hladni pogon povećane, no sada se bolnice pomalo vraćaju u normalu. Lukšić kaže, kada je sve ovo krenulo, teško je bilo očekivati ovako dobru epidemiološku situaciju.

“Iza nas je period u kojem veći dio zdravstvenog sustava nije radio i faza u koju smo ušli povratak je na nove okolnosti i maksimalno aktiviranje zdravstvenog sustava. Cijelo to vrijeme ostale bolesti nisu stale, a hitni i prioritetni bolesnici su zbrinjavani, no vrijeme je da se zdravstveni sustav čim više aktivira u svim segmentima. U ovom trenu je u KBC Dubrava 26 Covid bolesnika i jedan je na respiratoru. Od ovog tjedna krenulo je 18 specijalističkih ordinacija u kojima se u pola sata naručuju bolesnici vodeći računa o listama čekanja i prioritetima, pregledano je 250 bolesnika po danu, aktiviran je sustav radiološke dijagnostike, osigurano je da od danas počinje rad u dvije smjene u Dubravi što se tiče CT-a, a za magnetnu rezonancu će se raditi subotom,”, objasnio je Lukšić.

#related-news_0

Procjene su Stožera da bi se u dva mjeseca mogli nadoknaditi zaostaci u bolnicama. Lukšić kaže da je optimist.

“Vjerujem da će se dosta toga uspjeti napraviti u dva mjeseca jer je sustav pokrenut i pokazuje žilavost i otpornost, puno toga smo naučili kako sustav može bolje funkcionirati. Vjerujem da ćemo iz ovog izvući pozitivne zaključke, da ćemo kao društvo i sustav izaći bolji. Na listama čekanja se intenzivno radi. Bitno je da one stvari koje potencijalno mogu dovesti do lošeg ishoda imaju prioritet”.

#related-news_0

Povoljna epidemiološka situacija ne znači da se možemo opustiti.

“Morat ćemo se naučiti živjeti s koronavirusom, nismo samo mi zabrinuti što će donijeti jesen. Virus je tu i ovaj period lijepog vremena doprinosi tome da se sve kapljične infekcije manje šire. No nakon toga dolazi onaj drugi kada su kapljične infekcije u porastu. Sada je još važnije da komunikacija i dalje bude adekvatna i jasna te da građani dobiju jasne upute što i kako dalje. Izvjesno vrijeme ćemo živjeti u izmijenjenim okolnositima”, zaključuje Lukšić.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.