Na istoj adresi - dvije škole. Osnovna i srednja u Kušlanovoj, sveukupno 1200 đaka od kojih bi se veći dio s početkom tjedna trebao vratiti na nastavu. No, roditelji su u strahu jer je, tvrde, zgrada prvo dobila žutu pa preko noći zelenu oznaku.
Sanja Balenović, majka školarca kaže da su dan nakon potresa volonteri civilne zaštite došli pregledati školu i dobila je žutu naljepnicu.
“Na veliku subotu je gospodin Lovrić došao sa svojom ekipom pregledati zgradu i zgrada je dobila zelenu naljepnicu”.
Roditelji su bili nepovjerljivi prema analizama gradskih statičara pa su angažirali vlastite i za to dobili dozvolu iz škole. Rezultat je potpuno drugačiji.
“Mi smo se dogovorili da naše mame, koje su u struci statičarke, pregledaju školu. Školski odbor nam je to dopustio te su mame pregledale i našle su dodatna strukturna oštećenja koja nisu navedena na zelenoj naljepnici. Oštećenje nosivog zida, ulegnuće poda i oštećene stepenice”, kaže Balenović.
Gradski pročelnik za obrazovanje tvrdi kako je škola zelenu oznaku dobila nakon sanacije, točnije nakon što je uklonjen dimnjak, a ne preko noći kako tvrde roditelji.
“Ostala oštećenja na Kušlanovoj su takva da zaslužuju oznaku zeleno s oštećenjima. Tamo su u tijeku pripreme za radove, skidanje žbuke da bi statičari mogli dati smjernice na koji način će se izgraditi projekt i ukloniti šteta”, rekao je pročelnik gradskog ureda za obrazovanje Ivica Lovrić.
Jednu drugu zagrebačku osnovnu školu posjetio je i gradonačelnik Milan Bandić kako bi otvorio radove na energetskoj obnovi. No, na pitanja o stanju u Kušlanovoj i obnovi grada nakon potresa nije želio odgovarati.
“Ja ne gledam tko kelji tko ne kelji, da li je keljio nije keljio neke nove naljepnice. Ja nisam vidio. Ja da imam televiziju, moja bi radila najbolje u Hrvatskoj, ali ne bi ljude zbunjivao, afirmirao bi ono što dobro rade, ukazivao na loše, ukazivao bi”, rekao je Bandić.
U međuvremenu, Mjesni odbor upozorava na nejasan splet okolnosti. Škola se trenutno obnavlja, ali tvrde, da su to samo kozmetičke promjene poput bojanja zidova, konkretnih radova nema, a jedno od obećanja je i – nova škola.
“Škola je u planu, iz godine u godinu svako kaže kreće gradnja, odobren je projekt, odobreni su novci i tako, sad ističe sedam godina, ništa se promijenilo nije – osim obećanja da će biti, rekao je Mato Šimić, predsjednik Mjesnog odbora Pešćenica. Predsjednik gradskog SDP-a Gordan Maras kaže da ove škole moraju ići u temeljitu rekonstrukciju i strukturna ojačanja.
Škola u Kušlanovoj stara je gotovo 100 godina, a gradonačelnik često ističe kako je njegova kći završila istu i kako on na tamošnjem igralištu svako jutro trči. No, roditeljima koji bi ondje u ponedjeljak djecu trebali poslati na nastavu – to ne znači puno.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.