Dosadašnji dio 2020. obilježili su koronakriza, karantena i potres u Zagrebu. Zbog svega toga brojni će građani još dugo nositi ožiljke.
Koliko su nam ti nedavni događaji narušili zdravlje? Da su se u karanteni promijenile navike, zaključili su na splitskom Medicinskom fakultetu nakon ankete u kojoj su sudjelovale tri tisuće građana, piše RTL.
Podatke su iznijeli na konferenciji u sklopu europskog predsjedanja Vijećem Europske unije kojoj je cilj potaknuti istraživanja i povećati inovacije za upravljanje zdravljem i dobrobiti starenja stanovništa.
Budući da su građani u krevet išli kasnije pa se i kasnije budili, kod mnogih se, osobito starijih, pojavila nesanica.
“Nesanica je otprilike na 10 do 11 posto u općoj populaciji u Hrvatskoj, a za vrijeme karantene taj udio je bio udvostručen. Tako da imamo novih oko 10 posto ljudi koji su iskusili nesanicu, a da je nisu imali prije”, rekao je Zoran Đogaš, dekan Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu.
Traga ostavljaju i neizvjesnost i egzistencijalna briga.
“Mi očekujemo da ćemo imati, kao i tijekom Domovinskog rata, porast čak i nekih zloćudnih bolesti, porast neuroloških bolesti i porast anksioznosti”, upozorava Davor Ježek, prodekan Medicinskog fakulteta u Zagrebu. Važno je usporiti kako bismo lakše dogurali do starosti.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.