"Imat ćemo hibridni pristup, klasičan odlazak u školu u kombinaciji s e-učenjem"

Vijesti 12. kol 202010:05 > 10:10
Dusko Jaramaz/PIXSELL

Branko Kolarić, voditelj službe za javno zdravstvo NZJZ-a Andrija Štampar i epidemiolog iz vladinog Znanstvenog savjeta za covid-19, komentirao je u Novom danu mogući početak školske godine. Sigurno je da ćemo imati tzv. hibridni pristup - i klasičan odlazak u školu, ali i kombinaciju s e-učenjem

I učenici i roditelji željno iščekuju informacije o početku nove akademske godine premda je jasno, kao što su stručnjaci već više puta naglasili, da će se odluke donositi ovisno o situaciji koja se, kako se dosad pokazalo, mijenja iz tjedna u tjedan.

“Koliko sam čuo, napravljena je radna skupina koja se bavi time. Ja sam član savjeta Vlade, ne sudjelujem direktno u izradi programa nastave. Kako sad stvari stoje, krećemo sa školom normalno, a onda ćemo s mjerama vidjeti. Treba identificirati učitelje koji su u posebnom riziku, protokole kako smanjiti bliske kontakte, što napraviti kad netko bude pozitivan…”, rekao je Branko Kolarić i dodao:

VEZANE VIJESTI

“Sigurno je da ćemo imati tzv. hibridni pristup – i klasičan odlazak u školu, ali i kombinaciju s e-učenjem. Kao profesor na fakultetu, dosta nastave ćemo raditi e-učenjem i ispite održavamo na daljinu, samo nužno ćemo raditi u fizičkom okružju. To mi je žao jer nastavni proces je interakcija i ona je bolja uživo, ali ove akademske godine ćemo se morati prilagoditi. Za osnovnoškolce je još važnije da budu u kontaktu s učiteljem, krenut ćemo u klasičnom smislu, a onda ćemo vidjeti.”

Istaknuo je da je teško uspoređivati škole i fakultete jer škole po razredu imaju tridesetak djece dok se na fakultetu na jednom predavanju može skupiti i preko sto studenata, što je već “veliki skup”. Zato smatra da je veći izazov organizirati falkultete.

Na pitanje koliko će biti efikasno nošenje maski u školama, Kolarić kaže da je djeci teže objasniti i držati distancu, no postoji radna skupina koja će se time pozabaviti.

Također, veliko je pitanje školskih kuhinja, hoće li uopće raditi i kako će biti organizirane.

“Napravit će se protokoli, ali ne mogu se napraviti jednako za sve škole. Donijet će se preporuke, vodit će se računa kako će školske kuhinje radite, a postoji mogućnost da se odmor za topli obrok rapodjeli na više takvih odmora da se ne stvaraju gužve. Treba biti kreativan i osmisliti kako organizirati obroke u školama”, rekao je Kolarić.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.