Katarina Turković Gulin iz inicijative odgajatelja u dječjim vrtićima SIDRO gostovala je u N1 Studiju uživo gdje se osvrnula na ključne probleme s kojima se suočavaju odgajatelji u vrtićima u vrijeme pandemije koronavirusa.
“Sidro je inicijativa na Facebook stranici koja se spontano dogodila budući je velik broja odgajatelja na različitim grupama iznosio svoje probleme, viđenje situacije, izazove, predlagali su mogućnosti kako može biti bolje. Rodila se ideja da to sve stavimo na jedno mjesto. U ovom trenutku u grupi Sidro postoji preko 3000 članova, na samoj stranici ima oko 1900 članova, rastemo svakodnevno.Uključujući i Twitter i Instagram imamo 5000 onih koji nas podržavaju”, kazala je Turković Gulin o samoj inicijativi.
Dodala je da se inicijativa distancirala od politike te da je u osnovi njihova djelovanja struka.
“Mi smo različitih političkih opredjeljenja i apsolutno smo odvojeni od bilo kakve politike. U određenom periodu sam kroz politički angažman pokušavala mijenjati neke stvari u obrazovnom sustavu. Međutim, shvatili smo da zajedništvo mora biti drugačije i da se moramo odvojiti od politike. Politika ovdje ne bi smjela imati nikakvu ulogu, ovdje isključivo struka mora biti ta koja donosi neke odluke, odnosno da pomaže da politika donese dobre odluke. Koja politika, potpuno je nevažno”, poručila je.
Navela je kako ova inicijativa okuplja odgajatelje, ravnatelje, stručni suradnici, pedagozi, psiholozi, pedagošku i akademsku zajednicu.
“To puno znači jer onda teško možete pogriješiti s nekim ciljevima i razmišljanjima kad je toliko puno različitih stručnjaka uključeno u priču”, istaknula je.
U samom sloganu inicijative SIDRO stoji i “odgojitelji u zaštiti prava djeteta u dječjem vrtiću” te je Turković Gulin pojasnila koja su to temeljna dječja prava koja su trenutno najviše ugrožena.
“Svako dijete ima pravo na siguran vrtić u kojemu će dobiti kvalitetan odgojno-obrazovni rad, a danas imamo nedostatak sigurnosti. Prevelike su razlike koje ovise o tome gdje se predškolska ustanova nalazi i tko je osnivač, a to je nedopustivo jer su zakonski akti za sve jednaki”, rekla je dodala kako se neki dokumenti različito tumače, što ne bi smio biti slučaj”, kazala je.
Ti dokumenti propisuju standarde koji se odnose na broj djece u skupinama, veličinu prostora i slično.
“Da su se svi propisani standardi poštivali 10 -15 godina unatrag, danas u vrijeme pandemije ne bi imali ovakav problem kakav imamo. Ne možemo provesti većinu ovih epidemioloških mjera upravo iz razloga što imamo previše djece u skupinama u premalim prostorima, imamo premali broj odgajatelja. Sve poruke koje svakodnevno dobijamo ukazuju na to da jako puno ne valja, a najviše ne valja to što kao odgojitelji nismo u mogućnosti zadovoljiti potrebe djece niti iskoristiti svoje kompetencije da bismo poticali njihov rast na pravilan način”, istaknula je Turković Gulin.
Kaže kako su njihovi zahtjevi bili ignorirani od same bivše ministrice obrazovanja Blaženke Divjak.
#related-news_0
“Kada smo u ožujku, travnju i svibnju tražili da se propišu mjere,nismo dobili nikakav odgovor od ministrice Divjak, što je bilo potpuno ignoriranje struke”, kazala je te dodala da mjere koje su kasnije propisane nismo bile izvedive.
Od nadležnih su tražili da im se detaljno pojasni kako točno u praksi provesti neke epidemiološke mjere.
“Neka nam netko objasni kako distancirati dvoje djece od godinu ili dvije?! Kako odvojiti odgojitelje od djece? Nitko nije odgovorio kako to provesti. Početkom svibnja smo na sve adrese poslali otvoreno pismo, nakon čega su propisali iste mjere, samo su dodali slike, što implicira da odgojitelji ne znaju čitati pa je potrebno crtati”, kazala je.
“MZO je u jednom trenutku spustilo upravljanje ranim predškolskim obrazovanjem na lokalne samouprave, ali na taj način smo dovedeni u situaciji da svaka lokalna samouprava odlučuje kako će tumačiti naše zakone, pravilnike, a MZO je izgubilo mogućnost nadzora. Stoga u jednom dijelu sve dobro funkcionira, a u drugom ne. Svako dijete mora imati jednake mogućnosti”, zaključila je Turković Gulin.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.