Najavljeno nevrijeme je noćas zahvatilo Hrvatsku, štete se još zbrajaju, a najveći ih je dio nastao zbog jakoga vjetra.
Zagrebačka javna vatrogasna postrojba odradila je oko 150 tehničkih intervencija, uglavnom ispumpavanja vode, priopćio je gradski Ured za upravljanje u hitnim situacijama. Na čekanju je još oko 30 intervencija, koje se odrađuju prema prioritetima, s obzirom na to da je nevremenom praćenim snažnim pljuskovima s grmljavinom zahvaćeno cijelo područje Zagreba.
Automatske meteorološke postaje Državnog hidrometeorološkog zavoda izmjerile su na Krčkome mostu i u Opatiji udar vjetra od 126 kilometara na sat.
Iz osječkog centra 112 izvijestili su kako je olujni nalet vjetra udarao i do 112 kilometara na sat, a Osječane i ostale stanovnike županije probudio je negdje iza 5 sati ujutro. Polomio je grane drveća, odnio nekoliko krovova kuća te potrgao električne stupove zbog čega u pojedinim dijelovima Osijeka i drugih mjesta nije bilo struje. Vjetar i dalje puše, ali daleko manjim intenzitetom, dok kiša i dalje pada.
Od početka jutrošnjeg nevremena zagrebačka Javna vatrogasna postrojba odradila je preko 150 tehničkih intervencija, uglavnom ispumpavanja vode. Na čekanju je još oko 30 intervencija.
Vjetrovito je ipak bilo samo nakratko, bura je ovom silinom puhala kraće od jednoga sata, a i najjači udari vjetra u unutrašnjosti bili su razmjerno kratkotrajni. Srećom, jer su bili siloviti, u Čakovcu i na Bilogori skoro 100 kilometara na sat, u Bjelovaru i Karlovcu 83 kilometara na sat, u Zagrebu primjerice 72.
Što se kiše tiče, najveća je količina pala u Crnom Lugu na Risnjaku, čak 125 mm u posljednja 24 sata, dok je u ostatku nevremenom zahvaćenog dijela zemlje palo između 40 i 60 litara po četvornom metru. Zanimljivo je i da je na Sljemenu počeo padati prvi sezonski snijeg. Snijeg pada i ponegdje u Gorskome kotaru, no mokar je i ne zadržava se na tlu.
Poremećaj s kišom i grmljavinom premještat će se brzo preko regije, već sredinom dana zahvatit će cijelu BIH i zapadnu Srbiju, a do kraja dana već će nas većim dijelom i napustiti. Sa zapada će se djelomično razvedriti.
Najjači udari vjetra prolaze s prolaskom fronte, u jutarnjim satima. Na istoku i srednjem Jadranu očekuju se u toku prijepodneva, ali će se i u nastavku dana zadržati vjetrovito uz umjeren sjeverozapadnjak. Na Jadranu će, nakon umjerenog i jakog juga, okrenuti na buru, a ubrzo će je slijediti tramontana.
Najviša temperatura zraka upravo je ova jutrošnja, u većem dijelu regije bit će između 15 i 20 Celzijevih stupnjeva, a nakon zahlađenja spustit će se na oko ili malo ispod 10 stupnjeva, kao što se uostalom već i dogodilo u zapadnoj Hrvatskoj. Iduća noć donosi daljnje zahlađenje, pa će u većem dijelu regije temperatura biti između 2 i 7, na moru od 8 do 13 stupnjeva.
Sutra i prekosutra promjenljivo oblačno uz hladan sjeverni i sjeverozapadni vjetar. Još će povreeno biti kiše, na prijelazu s četvrtka na petak na zapadu regije moguće ponovno i obilnije, a očekuje nas još jedna epizoda s prolazno jakim vjetrom. U subotu će oborine prestati, a zatim će se i razvedravati. Započet će razdoblje suhog i ponovno ugodnijeg vremena.