Već deset dana traje pobuna Poljakinja I Poljaka zbog odluke Ustavnog suda da se zabrani pobačaj u slučaju malformacije fetusa. Sve je kulminiralo u petak navečer, velikim prosvjedom na ulicama Varšave. Je li i u Hrvatskoj moguć poljski scenarij u Dvoboju tjedna u TNT-u naša Nataša Božić Šarić pitala je saborsku zastupnicu SDP-a Ivanu Krivec Posavec i zastupnika Domovinskog pokreta Stjepu Bartulicu.
Deseci tisuća ljudi preplavili su ulice Varšave u petak. Zbog odluke Ustavnog suda Poljska je na nogama već deset dana.
“Dosta nam je svega. Ne bi trebalo biti ni mjesto niti vrijeme da budemo ovdje s obzirom na epidemiju. No jednostavno moramo. Ono što nam vlada danas radi nije samo oduzimanje osnovnih ženskih prava nego također i naših ljudskih prava. Prvi put možemo sa sigurnošću reći kako Poljska ima najgori zakon o pobačaju u Europi”, rekla je Joanna Maraszek, studentica.
Zemlja od 38 milijuna stanovnika službeno ima 2000 pobačaja godišnje dok u isto vrijeme oko 100.000 Poljakinja odlazi u klinike u inozemstvo. Restriktivni zakon sada dopušta pobačaj samo u slučaju silovanja, incesta ili opasnosti za život majke. SDP-ova zastupnica misli da nismo daleko od Poljske po pitanju dostupnosti pobačaja
“Da ga nije moguće izvršiti u Hrvatskoj jer imamo velik broj klinika u kojima su liječnici prizivatelji savjesti ili medicinske sestre i dolaskom u klinku ne možete pobačaj izvršiti”, kazala je SDP-ova Ivana Krivec Posavec.
“Kada je dijete dobrodošlo slavimo trudnoću, onda vidimo na naslovnicima časopisima da je određena osoba trudna, a ako ne želi to dijete onda to dijete nema nikakva prava. To više nema veze sa zdravim razumom i osnovnom logikom”, smatra Stjepo Bartulica iz Domovinskog pokreta.
Stav je to koji zauzimaju i poljske pro life udruge.
Kaja Godek, članica inicijative Stop abortusu, rekla je: “Danas je Poljska primjer za Europu, primjer za svijet. Dame i gospodo, nismo zaglavljeni u povijesnoj nužnosti koja zapovijeda marš u lijevo i postepeno povećava mogućnost ubojstva živih bića. Nismo zaglavljeni u takvom determinizmu. Moguće je zaštititi život.”
Zbog novih restrikcija Poljaci su bijes usmjerili i prema Crkvi. Agencije javljaju o grafitima na crkvenim objektima, prosvjedima za vrijeme mise i verbalnim sukobima sa svećenicima.
#related-news_0
“Ponavljam, ovome se moramo usprotiviti, to je državna dužnost, ali i dužnost svih nas građana”, poručio je Jaroslav Kaczynski, predsjednik Prava i pravde.
U Zagrebu se prosvjedovalo ispred poljskog veleposlanstva, a sinoć su osvanule poruke potpore Poljakinjama po gradu. Hrvatska tri godine od odluke Ustavnog suda da se zakon iz 1987. mora modernizirati nije donijela novi zakon o prekidu trudnoće. SDP je dva puta predlagao svoj, ali nije prošao.
U Domovinskom pokretu nemaju vlastiti prijedlog zakona, tek stav da štite život.
Za sada HDZ ne pokazuje naznake da će krenuti prema bilo kakvom zakonu iako je to, prema odluci Ustavnog suda bio dužan donijeti prošle godine.
Više u prilogu reportera N1 Zorana Pehara.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.