Ukupni manjak proračuna ove godine iznosit će 24,8 milijardi kuna ili 6,7 posto BDP-a, a kad se pribroje izvanproračunski korisnici i lokalna država manjak za 2020. se penje na 8 posto BDP-a.
U nastavku 4. sjednice Hrvatski sabor raspravlja o rebalansu Državnog proračuna kojim se planiraju prihodi proračuna u iznosu od 131,1 milijardu kuna, što je povećanje za 9,2 milijarde kuna, dok se rashodi proračuna povećavaju za 8,6 milijardi kuna, na ukupno 155,9 milijardi kuna.
Tako će ukupni manjak proračuna ove godine iznositi 24,8 milijardi kuna ili 6,7 posto BDP-a. No, kada se tomu dodaju i izvanproračunski korisnici i lokalna država, manjak opće konsolidirane države po ESA 2010 metodologiji ove će godine iznositi 29,5 milijardi kuna ili osam posto BDP-a.
Odmah na početku, Peđa Grbin zatražio je stanku od 10 minuta. Smatra da će novi krug poreznog rasterećenja kojeg na je Vladi jutros najavio ministar Marić, dovesti do velikog rasta nejednakosti u društvu, najviše će dobiti bogatiji, a većina građana neće dobiti ništa
Andrej Plenković počeo je predstavljanje rebalansa proračuna.
Ovo je drugi rebalans. Rekao je da je ova Vlada provodila odgovornu politiku pa je ovu krizu dočekala spremna.
“U ovakvim okolnostima, pad gospodarskih aktivnosti bio je snažan. Kao i pad državnih prihoda”, rekao je premijer i ponovio da su u četiri kruga poreznh reformi smanjivali porezno rasterećenje te da su jutros na Vladi predložili peti krug.
“Da odmah odgovorim gospodinu Grbinu. Vi sada idete u isti offside kao vaš prethodnik. Vi govorite da ćemo sa poreznim rasterećenjem imati manji prihode. Kad smo smanjili porez na dobit, ukupnu prihodi su narasli za 15 posto, Ja sam siguran da ministar zna o čemu govorim”, naglasio je.
“Očekujemo da ćemo i dalje trebati nalaziti rješenja za pravodobnu potporu gospodarstvu i pomagati najranjivijim skupinama”, rekao je.
“Očekujemo da su udio javnog duga poveća za 14,5 postotnih bodova, iznosit že 87,3 posto. Mi u 2021. očekujemo smanjenje udjela i to po stopi od dva postotna boda u godini. Nastavit ćemo sa aktivnostima koje će nam držati putanju”, kaže, prenosi Dnevnik.hr.
Nakon njega pred zastupnike je izašao ministar financija Zdravko Marić. Rekao je da su smnjaili projekcije pada na godišnjoj razini sa 9,4 na 8 posto. Kazao je da će uskoro i Europska komisija dati svoje procjene.
Rekao je da su porezni prihodi u odnosu na prošlu godinu manji za 12, mlrd. kn ali da je taj pad manji nego se predviđalo u svibnju.
I manjak proračuna bit će manji nego je predviđeno.
Kad su na redu bile replike, prvi je riječ dobio Božo Petrov. Zatražio je stanku. Kažu da su izmjene proračuna na nerealnim osnovama.
“Recite ljudima onako kako jest. Svake godine rashodi rastu za 30 posto”, kazao je. Stanka e odobrena.