Bubaš ne želi govoriti o švedskom modelu u Hrvatskoj; Apelirala i na poslodavce

Vijesti 13. stu 202008:34 > 08:39
N1

Zamjenica ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo prim. dr. sc. Marija Bubaš u Novom danu N1 Televizije razgovarala je s našom reportekom Mateom Dominiković o rekordnim brojkama novozaraženih u Hrvatskoj.

Zamjenica ravnatelja HZJZ-a Marija Bubaš kaže da ju brojke ne iznenađuju, s obzirom na sve što se događa u drugim zemljama. “Očito je da nas ovakve brojke i njihov porast ne smiju iznenaditi, kada vidimo što se zbiva u drugim državama”, kaže.

Apelira, međutim, da poslodavci svoje radnike puštaju kući ako imaju simptome koronavirusa. Imali su takvih slučajeva, kaže.

“Ako će poslodavci i dalje inzistirati da se sastanci održavaju, da radnici ne idu kući, a imaju blage simptome, a ima takvih slučajeva. Apeliram da poslodavci ne traže od svojih radnika da rade, a imaju blage simptome”, ističe Bubaš.

Dodaje kako je ovakvih slučajeva bilo i u većim proizvodnim pogonima, ali rjeđe. “Činjenica je da se u nekim velikim tvornicama u prethodnom valu dogodilo širenje covida-19 u kolektivu, pa su ponekad cijele smjene morale izaći. Ali to su izolirani slučajevi, da se u velikim proizvodnim pogonima ignoriraju”, dodaje.

VEZANE VIJESTI

Smatra da ništa nije nemoguće, ni veliki porast novozaraženih. “Mislim da ništa nije nemoguće, kao ni da ćemo jednog dana imati 4.000 slučajeva. Ali ćemo pričekati da vidimo što će biti”, kaže ona.

“Što se respiratora i zdravstvenog sustava tiče, on je postavljen tako da je fleksibilan, da može dati i pružiti ono što je potrebno od zdravstvene skrbi i zasad ne postoji sumnja u prekoračenje kapaciteta ili da se neće moći pružiti skrb covid bolesnicima, kao ni svima drugima”, smatra Bubaš.

Mjere je uvijek moguće postrožiti, kaže Bubaš, ali ne želi govoriti o “švedskom modelu” u Hrvatskoj. “Zašto bismo govorili o modelima – mi imamo svoja postupanja, građane, socijalne aspekte koji su različiti od Švedske”, dodaje.

Komentirala je i obilježavanje Dana sjećanja na žrtve Vukovara i Škabrnje. “Ne bih radila dan slučaj od dana sjećanja na žrtve Vukovara. Epidemiološki okvir je postavljen tako da odgovara ovom razdoblju. Pričekajmo do tada da vidimo kako će se sve razvijati. Mislim da je to dan koji zaslužuje pijetet i sjećanje na žrtve, ne možete ljude spriječiti da dođu odati počast”, kaže i dodaje kako smatra da se ljude ne možete spriječiti da dođu i odaju počast, pa je onda bolje to organizirati u kontroliranim uvjetima.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.