Ban: Cjepivo Moderne je iste tehnologije kao Pfizerovo, ali ima ključnu prednost

Vijesti 16. stu 202014:59 > 15:05
REUTERS/Dado Ruvic//File Photo

Američka biotehnološka kompanija Moderna objavila je preliminarne rezultate studije kliničkog ispitivanja faze 3 svojeg cjepiva protiv novog koronavirusa mRNA-1273. Efikasnost Modernina cjepiva čak je 94,5 posto.

Inače je riječ o cjepivu koje se temelji na istoj tehnologiji kao i cjepivo njemačkog BioNTecha koji je preliminarne rezultate prošlog tjedna prema kojima je efikasnost veća od 90 posto. Inače se od Moderne očekivalo najviše jer je krenula prva, također je bila i prva koja se odlučila na inovativnu tehnologiju glasničke RNA, što je tehnologija koju osim još BioNTecha koristi i također njemačka kompanija CureVac.

Ostali proizvođači koriste već ranije oprobane tehnologije, do sada je najuspješnije cjepivo koje se razvija na temelju adenovirusa, dakako, ono AstraZenece koje se razvija u suradnji sa Sveučilištem Oxford. Svakako se najviše nada u cjepivo Moderne polagalo u Americi, gotovo je temelj Trumpove Operation Warp Speed, pa i zbog toga što se radi o američkoj kompaniji. Ovakvo cjepivo inače traži hladni lanac, dakle držanje na temperaturi i nižoj od -70 Celzija a administrira se u dvije doze s razmakom od tri tjedna. No , upravo u ovom dijelu, što se temperature tiče, Moderna navodi možda i najveći proboj.

Rezultate Modernina cjepiva odobrio je National Institutes of Health, najveća američka, i vjerojatno svjetska, zdravstvena ustanova. Navodi se kako se dva tjedna nakon administriranja druge doze promatralo 95 sudionika koji su se zarazili novim koronavirusom, od toga pet ih je dobilo cjepiva a 90 ih je bilo dijelom kontrolne skupine koja je dobila placebo. U drugoj je točki ispitivanja promatrano 11 zaraženh s teškim slučajem COVIDa-19, svi u placebo grupi.

VEZANE VIJESTI

U 95 izdvojenih slučajeva bilo je 15 osoba starijih od 65 godina, 20 sudionika iz manjinskih zajednica. U ispitivanju faze 3 sudjeluje 30.000 ljudi. Ozbiljnije nuspojave nisu zabilježene.

“Moderna cjepivo je bazirano na istoj tehnologiji glasničke RNK molekule kao i cjepivo koje razvijaju BioNtech i Pfizer za koje su nedavno objavljeni obećavajući rezultati što se tiče efikasnosti. Današnji rezultati o Moderna cjepivu pokazuju da cjepivo pruža skoro 95 posto zaštite što je daleko više nego što se uobičajeno postiže cjepivima koji su bazirana na klasičnim metodama koje uključuju inaktivirani virus ili izdvojeno proizvedeni virusni protein.

Moderna spominje da su uspjeli stabilizirati njihovo cjepivo tako da može izdržati pohranjivanje na temperaturi frižidera (4 stupnja) 30 dana, što bi bila velika prednost što se tiče distribucije. Očito je da razne verzije cjepiva napreduju veilikim koracima i da ćemo realno moći očekivati početak šireg cijepljenja u proljeće sljedeće godine”, rekao je Večernjem listu prof. dr. sc. Nenad Ban s ETH u Zurichu.

U Moderni najavljuju da će u najskorije vrijeme nakon odobrenja imati 20 milijuna doza za Ameriku a 2021. godine između 500 milijuna i milijardu doza. Američka je vlada kroz Biomedical Advanced Research and Development Authority uložila 955 milijuna dolara u razvoj ovog cjepiva, a obvezala se na kupnju u vrijednosti od 1.525 milijardi dolara.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.