Europska unija želi ubrzati procedure stvaranja generičkih lijekova bez pristanka vlasnika patenata, pokazao je dokument EU-a o potezu čiji je cilj zaobići zaštitu intelektualnog prava u izvanrednim situacijama.
Takozvano obavezno davanje dozvola dopušteno je u pravilima Svjetske trgovinske organizacije (WTO) u izvanrednim situacijama te se može primijeniti i u pandemiji koronavirusa.
„Komisija vidi potrebu osiguravanja da postoje djelotvorni sustavi obaveznog davanja dozvola, kako bi se koristili kao zadnja opcija i sigurnosna mreža kad ne uspiju svi drugi pokušaji oko intelektualnog vlasništva“, stoji u dokumentu objavljenom u srijedu.
Ta mjera, ako se ikad primijeni, državama EU-a bi omogućila da proizvode generičke lijekove bez pristanka farmaceutskih tvrtki koje su ih razvile, iako bi zadržale intelektualno pravo, prenosi Reuters.
Prijedlog je dio akcijskog plana EU-a o intelektualnom vlasništvu kojem je većinom cilj jačanje zaštite europskih tvrtki u odnosu na inozemne aktere.
Zastupnici i aktivisti su u prvim mjesecima pandemije covida-19 pozivali EU da koristi pravilo WTO-a da dobije pristup potencijalnim cjepivima i lijekovima za koronavirus, većinom proizvedenima izvan Europe.
Europska komisija je dosad odbijala to učiniti te je postigla nekoliko milijardi vrijedne dogovore s farmaceutskim tvrtkama kako bi osigurala cjepiva i lijekove.
No pandemija covida-19 je dovela do ponovnog razmatranja postojećih procedura koje su većinom u ovlasti europskih nacionalnih vlada.
„Komisija poziva države članice da osiguraju da su njihovi alati što djelotvorniji; primjerice, da uspostave ubrzane procedure za obavezno davanje dozvola u izvanrednim situacijama“, piše u dokumentu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.