Vedran Mornar za N1: Novca za veće plaće jednostavno nema!

Vijesti 24. kol 201519:09 > 19:13
N1

Bliži se jesen, a njome i nova školska godina. Ako je vjerovati prijetnjama prosvjetnih radnika, ukoliko ne dođe do 4%-tnog povećanja plaća, slijedi štrajk.

Sindikati učitelja, srednjoškolskih profesora i visokog obrazovanja očekuju da Ministarstvo obrazovanja na ovaj zahtjev bezuvjetno pristane. Do sada nisu imali mnogo sreće u pregovaranju. Raskinut je kolektivni ugovor, dio prosvjetnih radnika čak je dobio i manje plaće. Hrvatsko obrazovanje dobilo je dodatni udarac i u vidu sveučilišne rang ljestvice na kojoj zagrebačko sveučilište već drugu godinu za redom nije uspjelo ući među 500 najboljih.

Mogu li se učitelji i profesori nadati povećanju plaća, koliko bi taj zahtjev mogao koštati porezne obveznike i zašto je zagrebačko sveučilište tako nisko na ljestvici pitali smo ministra obrazovanja Vedrana Mornara.

Prosvjetni radnici najavili su štrajk ukoliko ne dobiju povećanje plaća u iznosu od 4%. Očekujemo li štrajk ili ispunjenje njihovih zahtjeva?

“Nadam se početku školske godine i vjerujem da će sindikati imati razumijevanja i razumjeti da 300 milijuna kuna jednostavno nemamo. Ja bih podsjetio da je naš proračun oko 11,5 milijardi kuna, od čega je preko 80 posto već rezervirano za plaće, a još milijardu kuna za socijalna davanja.

Mislim da je strašno velik postotak koji se izdvaja za plaće. Plaće prosvjetara nisu visoke, volio bih da budu veće. Mislim da je uspjeh što mi s tako malo sredstava uspijevamo održavati sustav.

Slažem se da ima visokoobrazovanih ljudi koji imaju sramotno male plaće”

Zagrebačko sveučilište i drugu je godinu zaredom ispalo s liste 500 najboljih sveučilišta. Rektor Boras smatra da je problem manjak novca. Usporedbom Beogradskog i zagrebačkog sveučilišta ispada da s istom količinom novca oni postižu puno bolji rezultat. Zašto?

“Nešto se tu može i organizacijski popraviti, beogradsko sveučilište je poraslo kada je u svoju organizaciju uključilo institute. Ja se nadam da sada, kada vidimo da je bolje da su instituti dio sveučilišta, razum prevladati”

Za kraj, kako gledate na obnovu studentskih domova u Zagrebu. Da li se moglo to organizirati brže kako studenti sada ne bi morali uz subvenciju od 400 kuna, tražiti privatni smještaj?

“Naravno da su morali čekati kraj godine, obnova traje već neko vrijeme. Zakompliciralo se s natječajem jer su ponude koje su pristigle premašivale raspoloživi iznos sredstava, pa smo morali čak dvaput poništavati natječaje. Nadam se da ćemo do kraja godine to završiti”