Rebalans proračuna donijet će 15 milijardi kuna deficita?

Vijesti 29. lis 201419:08 > 19:15
Anadolija, Stipe Mayiç

Vlada na sjednici u četvrtak treba utvrditi prijedlog rebalansa državnog proračuna za ovu godinu, uz izmjene u sustavu poreza na dohodak kao i izmjene Zakona o porezu na dodanu vrijednost.

Potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvoja i fondova EU Branko Grčić izjavio je kako će u prijedlogu rebalansa rashodna strana dijelom doživjeti korekcije, ali se neće dirati socijalna prava, mirovine, prava branitelja, dok je na prihodnoj strani problem negativna stopa BDP-a, a Vlada za ovu godinu predviđa pad BDP-a od 0,5 posto.

Grčić je kazao kako je u rebalansu nužno smanjenje nekih stavki u proračunu jer je, s druge strane, bilo povećanja nekih stavki poput plaća, socijalnih davanja i mirovina, a tu su i nepridviđeni troškovi poput onih za poplave. Te su stavke u potpunosti pokrivene, ali će zato biti smanjenja, odnosno štednje na materijalnim troškovima, subvencijama te nekim kapitalnim projektima, naglasio je.

“Sve su to manje-više prihvatljive, ne toliko značajne financijske izmjene. Ono što je na prihodovnoj strani problem je negativna stopa BDP-a u ovoj godini”, rekao je Grčić.

Prema nekim neslužbenim informacijama, prihodna strana proračuna rebalansom bi bila smanjena za oko dvije milijarde kuna, na oko 114,5 milijardi kuna, dok bi sa smanjenjem od 500 milijuna kuna rashodi bili utvrđeni u iznosu od oko 130 milijardi kuna.

Tako bi deficit proračuna iznosio 15,5 milijardi kuna, što je oko dvije milijarde kuna više nego je bilo predviđeno rebalansom iz ožujka.

Potpredsjednik Grčić danas je izjavio kako će rebalans donijeti deficit između 15 i 16 milijardi kuna, što je 4,8 posto BDP-a na razini središnje države.

U Sabor bi trebale biti upućene izmjene Zakona o porezu na dohodak kojim bi se, prema ranijim najavama, iznos osobnog odbitka povećao s 2.200 na 2.600 kuna, a za umirovljenike sa 3.400 na 3.800 kuna. Također je najavljeno da će se prag za oporezivanje dohotka najvišom stopom od 40 posto sa sadašnjih 8.800 kuna podići na 13.200 kuna.

U Vladi smatraju da će se povećanjem neoporezivog dijela dohotka otvoriti mogućnost za povećanje plaća više od milijun zaposlenih.