Izmjene poreza na dohodak stupit će na snagu od početka iduće godine, budući da te promjene znatno utječu na proračune lokalnih jedinica, koje bi u vrlo kratkom roku morale raditi rebalans svojih proračuna ako bi te izmjene krenule od 1. prosinca, izjavio je danas potpredsjednik Vlade Branko Grčić.
“Vrlo je jednostavan razlog tome. Promjene u porezu na dohodak bitno utječu na proračune lokalnih jedinica. Mislim da bi sada bilo jako napeto da jedinice moraju raditi rebalanse u okviru ovog kratkog vremena. Tako će sve zapravo biti podređeno novim proračunima za 2015. godinu”, rekao je potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvitka i EU fondova Grčić uoči sjednice Vlade, odgovarajući na upit novinara.
Uz rebalans proračuna, sa sjednice Vlade danas bi Saboru trebale biti upućene i izmjene Zakona o porezu na dohodak kojim bi se, prema ranijim najavama, iznos osobnog odbitka povećao s 2.200 na 2.600 kuna, a za umirovljenike sa 3.400 na 3.800 kuna. Također je najavljeno da će se prag za oporezivanje dohotka najvišom stopom od 40 posto sa sadašnjih 8.800 kuna podići na 13.200 kuna. U Vladi smatraju da će se povećanjem neoporezivog dijela dohotka otvoriti mogućnost za povećanje plaća više od milijun zaposlenih.
Na upit novinara Grčić je komentirao i jučer objavljeno izvješće Svjetske banke “Doing Business 2015.”, prema kojem je Hrvatska, nakon promijenjene metodologije, napredovala za dva mjesta u odnosu na 2014. po lakoći poslovanja u svijetu, na 65. mjesto između 189 zemalja.
“Pomakli smo se nešto malo, vidjeli ste da je riječ o novoj metodologiji, a u odnosu na staru metodologiju to je pomak značajan. Međutim, realno smo se pomakli za dva mjesta. Napredak je napravljen u pet područja – kod poboljšanja likvidnosti u sustavu, prije svega zahvaljujući predstečajnim nagodbama, zatim u boljem izvršavanju ugovora, prekograničnom trgovanju, a tu je naravno i zaštita ulagača, posebno malih dioničara”, kazao je Grčić, odgvoarajući na upit novinara.
Istaknuo je i da je određeni napredak postignut, unatoč skepsi, i izrazio nadu da će u okviru radne skupine za poslovnu klimu nastaviti ovako raditi. “Nadam se iduće godine i nekom novom pomaku”, istaknuo je Grčić.
Od 1. siječnja, kako je bilo i najavljeno kreće i porez na kamate na štednju.
Mali i srednji poduzetnici od 1. siječnja PDV plaćaju po naplaćenoj fakturi
Na sjednici Vlade donesena je odluka da mali i srednji poduzetnici od 1. siječnja PDV plaćaju po naplaćenoj fakturi. Novost je i da se diže i visina godišnjeg prihoda za plaćanje PDV-a po naplati s dva na tri milijuna kuna. Dakle, svi koji imaju prihod manji od 3 milijuna od 1. siječnja moći će plaćati PDV po naplaćenoj a ne ispostavljenoj fakturi.
“O tome hoće li nakon 1. siječnja 2015. godine PDV obračunavati prema naplaćenim naknadama ili prema obavljenim isporukama moći će prema dostupnim podacima odlučivati oko 55.400 fizičkih osoba obrtnika i oko 64.500 pravnih osoba koje ostvaruju promete koji nisu veći od 3.000.000,00 kuna.”, stoji u dokumentu Vlade.
Od 55.400 fizičkih osoba njih 49.733 sada PDV obračunava prema naplaćenim naknadama što znači da će oni od 1. siječnja 2015. godine moći odlučiti da PDV obračunavaju prema obavljenim isporukama, dok će 5.667 fizičkih osoba obrtnika koji sada PDV obračunavaju prema obavljenim isporukama moći od 1. siječnja 2015. godine odlučiti da će PDV obračunavati prema naplaćenim naknadama. Jednako tako 64.500 pravnih osoba koje sada obračunavaju PDV prema obavljenim isporukama moći će odlučiti da od 1. siječnja 2015. godine PDV obračunavaju prema naplaćenim naknadama.
Iako se radi o velikom broju poreznih obveznika, napominje se da su to isključivo mali i srednji poduzetnici koji ostvaruju svega 8% od ukupne vrijednosti obavljenih isporuka na razini Republike Hrvatske.