Kolinda Grabar Kitarović je nakon susreta s mađarskim kolegom Janosem Aderom odbila odgovoriti na pitanje što će Hrvatska napraviti ukoliko Mađarska u potpunosti zatvori svoje granice, no ponudila je nekoliko rješenja.
“Treba raditi hot spotove za migrante van EU i tu treba razlučiti o kakvim je migrantima riječ”, kazala je, dodajući da se izbjeglice moraju odvojiti od ekonomskih migranata, ali i da Europa mora pokazati svoje humano lice.
“EU se mora izjasniti koliko će ljudi primiti. Treba voditi računa tko, kada i kako ulazi u RH te preusmjeriti bilo koga tko pokuša ilegalno prijeći granicu”, kazala je. Predložila je i otvaranje izbjegličkih kampova u Libanonu te ojačavanje vanjske granice EU, odnosno Schengena, osobito kada je riječ o Turskoj i Grčkoj.
Mađarski predsjednik iznenadio je sve na konferenciji za novinare kad je na pitanje hoće li Mađarska pokazati dobru volju i uskoro vratiti Hrvatskoj vlak koji je u Mađarskoj već tri tjedna, rekavši kako ga je pitanje “iznenadilo, jer je mislio da je taj vlak već odavno vraćen u Hrvatsku”.
“No, uvjeren sam da će se to brzo riješiti i neka to bude najveći problem u odnosima Hrvatske i Mađarske u budućnosti”, rekao je Ader.
“Mogu vam reći da je nakon današnjih konstruktivnih razgovora mađarska strana odlučila vratiti vlak Hrvatskih željeznica u Hrvatsku. To je dokaz da se problemi rješavaju u okviru konstruktivnog dijaloga, a ne sukobima i prebacivanjem odgovornosti”, rekla je predsjednica u izjavi za hrvatske novinare koji prate njezin posjet Mađarskoj nakon sastanka s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom.
Vlak HŽ-a koji je tri tjedna bio zadržan na teritoriju Mađarske u Hrvatsku će se vratiti u četvrtak ujutro, priopćilo je u srijedu navečer Ravnateljstvo policije.
“Temeljem bilateralnog sastanka glavnog ravnatelja policije RH Vlade Dominića i direktora mađarske policije Karolyja Pappa, koji je održan 1. listopada u Letenyu, za 8. listopada u 10 sati dogovoren je povrat privremeno zadržanog vlaka HŽ-a u Mađarskoj. Povrat će biti na graničnom prijelazu Beremend – Baranjsko Petrovo Selo”, stoji u priopćenju Ravnateljstva policije.
Na novinarsko pitanje o tome je li od Orbana tražila da ne zatvara granice, predsjednica Grabar-Kitarović izrazila je uvjerenje da Mađarska neće zatvoriti službene granice, istodobno istaknuvši kako ona ne može od mađarskog premijera “tražiti da ne kontrolira zelene dijelove”, ali i naglasivši kako joj Viktor Orban nije rekao kad bi mogao zatvoriti granicu.
‘Kvote ne rješavaju problem’
Mađarski predsjednik Janos Ader kazao je kako kratkoročno treba ojačati kontrolu granice, stvoriti uvjete za kontrolirani ulaz izbjeglica u EU, osigurati humanitarnu skrb.
“Srednjoročno, treba pojačati granicu Turske i Grčke, otvoriti nove izbjegličke kampove u susjednim zemljama”, kazao je. Smatra i kako treba pojačati fondove EU za zbrinjavanje izbjeglica, uspostaviti suradnju između policija za suzbijanje terorizma te vidjeti kako povećati izdvajanje za izbjeglice, s obzirom da su ih Ujedinjeni narodi srezali na pola.
“Kvote ne rješavaju suštinu problema”, kazao je. Ako EU prima izbjeglice, to trebaju činiti i SAD, Kanada i Kina, kazao je Ader, zaključujući kako treba uspostaviti i fond za obnovu zemalja uništenih ratom.
Predsjednica je prokomentirala i izjavu ministra unutarnjih poslova Ranka Ostojića da u ovom trenutku nije trebala ići u posjet Mađarskoj.
‘Ako hrvatska vlada nije znala za ovaj posjet Mađarskoj, to je njihov unutarnji problem, jer je savjetnik za vanjsku politiku premijera Zorana Milanovića o tome obaviješten prije mjesec dana’, rekla je.
“Savjetnik predsjednice za vanjsku politiku još je prije mjesec dana razgovarao s premijerovim savjetnikom za vanjsku politiku i ako (u vladi) nisu znali za posjet Mađarskoj, to je njihov unutarnji problem. Ne vidim razloga za Ostojićevo prozivanje, jer ministar unutarnjih poslova baš i nema neke ovlasti u području vanjskih poslova”, rekla je predsjednica.
“Posjet Mađarskoj usmjeren je upravo na rješavanje odnosa dviju susjednih i prijateljskih zemalja. Galamdžije to neće riješiti, to se rješava hladne glave, uz međusobno poštovanje i uvažavanje”, naglasila je predsjednica, istodobno napomenuvši kako “nije lijepo da na ovakav način, u stranoj zemlji, raspravljamo o našim razmiricama u Hrvatskoj”.
Predsjednica je razgovarala i s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom, a nakon 45 minuta napustila je njegov ured.