Nagradu Partnerstva za otvorenu vlast i poziciju Hrvatske na ljestvici Svjetske banke o lakoći poslovanja u Dnevniku u 22 je komentirala ministrica graditeljstva i prostornog uređenja Anka Mrak-Taritaš.
1. Naša zemlja je danas dobila priznanje za unapređenje javnih usluga. Pohvale dolaze zbog projekta e-građani i olakšane komunikacije s javnom upravom. Ima li tu prostora za daljnji napredak?
Mi smo puno napravili u projektu e-građani, a zato smo i dobili nagradu jer nas je tako svijet ocijenio. Uvijek treba težiti boljem. Postoji mogućnosti u nekim drugim stvarima uključiti e-građane. Niz dokumenata možete dobiti iz svog boravka. Uskoro ćete moći dobiti i izvadak iz zemljišnih knjiga. Možete dobiti niz drugih podataka. Oni sektori koji se nisu uključili u ovo moraju se uključiti. Onda ćemo dobiti zemlju budućnosti.
2. Okrenimo se sada ljestvici Svjetske banke. Pozicija Hrvatske jest dobra, ali analitičari kažu da je to zbog nove metodologije. Kako vi to komentirate?
Metodologija vrijedi za sve zemlje, nije ona samo za Hrvatsku. Hrvatska je 40. na ljestvici i na to možemo biti ponosni. Pohvale zaslužuju ministarstvo pravosuđa, gospodarstva. ali i ministarstvo prostornog uređenja. Mi imamo projekt e-dozvole koje su dio e-građana. Svi zajedno zaslužujemo pohvale za ovaj uspjeh.
3. Najslabiji plasman Hrvatska bilježi u izdavanju građevinskih dozvola, gdje zauzima 129. mjesto od 189 zemalja svijeta. U izvješću stoji da je izdavanje dozvole potrebno 128 dana. Možete li to pojasniti?
Mi smo startali sa 186. mjestom, napredovali smo 60 mjesta. Startali smo s 371 danom, a došli smo na ovaj broj od 128 dana. Metodologija za dozvole gleda cijeli proces – od kad ste kupili zemljište i naručili dokumentaciju pa do uporabne dozvole. Cijeli se proces gleda. Kad se u tri godine pomaknete 60 mjesta onda ste napravili posao. Nešto lošiji smo jer imamo puno posebnih uvjeta i jer moramo neke doprinose platiti prije početka radova.
Hrvatska udruga poslodavaca također je komentirala ove podatke. Kažu da je 40. mjesto dobro po svjetskim razmjerima, ali ne i europskim.
Treba pogledati tko je iza nas – Italija, Mađarska, Izrael, Belgija… Treba gledati okruženje i težiti boljem. Bavimo se s tim 3 godine i nekoliko puta smo u Washingtonu gledali metodologiju i promijenili način razmišljanja.