Mjere sigurnosti u Zagrebu pojačane i zbog pariških napada

Vijesti 25. stu 201508:23 > 08:25
N1

Gost Teme dana u srijedu je bio stručnjak za sigurnost Igor Tabak, koji je komentirao i pojačano osiguranje diljem Zagreba povodom summita čelnika zemalja jugoistočne Europe, na kojem je gost i američki potpredsjednik Joe Biden.

Događaje o summitu uživo možete pratiti na ovom linku.

Koliko su pojačane mjere sigurnosti zbog pariški napada i rušenja ruskog zrakoplova?

“Definitivno su pojačane i zbog toga. No, budući da je to čovjek koji zamjenjuje američkog predsjednika, njega i inače prati jako osiguranje.”

Prate li američke snage i našu obavještajnu i sigurnosnu razinu?

“S njim je došao velik broj ljudi, koji će pojačati hrvatsko osiguranje, s mjerama koje smo čuli, npr. ne otvarati prozore, snajperisti na ulicama i krovovima… To je zapravo vrlo uobičajeno za ovakve posjete.”

Što će jučerašnje rušenje ruskog zrakoplova značiti za razvoj događaj u Siriji, hoće li promijeniti odnose Rusije i Zapada?

“Neće ih promijeniti, to je ipak samo jedan borbeni avion. Ali će promijeniti odnose Turske i Ruske federacije, koji su do sada bili srdačni, a sada će zahladiti dok se razgovara o pravim temama, tko koga podržava u Siriji, i tko s kim ondje ratuje.”

Putin kaže da je odgovorio na sve moguće nove prijetnje, koliko je to zakompliciralo ‘nebo iznad Sirije’?

“Moskva je u tom dijelu Mediterana od rujna, a sada će se samo primaknuti bliže obali. To je jačanje ruskih snaga, ali nije strukturno jačanje. Prema tome, ovo što smo do sada vidjeli od ruskog raspoređivanja na kopnu je značajnije. Ovo je simboličan potez, ali ne mijenja stvari radikalno.”

Koliko se mogu rekonstruirati jučerašnji događaji?

“Dosta precizno, tu je čitav niz velikih zrakoplovstava koja djeluju dnevno i prate situaciju. Radarima je vjerojatno precizno zabilježen razvoj situacije i u javnosti suprotstavljene priče o događajima morale bi se moći prilično izravnati. Druga stvar je hoće li to biti objavljeno.”

Ruski zrakoplov je navodno deset puta upozoren, je li “neposlušnost” dovela do rušenja?

“Nisu bile uobičajene te situacije, 2012. kada su Sirijci srušili ruski avion nismo vidjeli ovakva događajnja, ali ondje je velika gužva u zraku i ne čude ovakva iskrenja među zrakoplovstvima velikih sila, koje često na terenu podupiru i suprotavljene strane. To je problem građanskog rata s velikim brojem manjih političkih grupacija koji u svoj sukob uvuku i velike sile.”

“Čitavo vrijeme IS nije bio suzbijan, nego je uspio procvasti. Tu ima nešto čudno”

U ovom trenutku je trostruko više američkih zrakoplova, na drugom mjestu su francuski, a tek na trećem mjestu su ruske snage.

“To stoji i treba napomenuti da su Francuzi tek nedavno skočili na drugo mjesto, ali činjenica je da Zapad preko godinu i pol djeluje nad Sirijom i čitavo vrijeme IS nije bio suzbijan, nego je uspjela procvasti. Dakle, tu ima nešto čudno, kao i to što IS ekonomski funkcionira preko turskog teritorija, a tu se kao ne može ništa? Rusi su promijenili cijelu dinamiku.”

Je li Turska ovim zabila nož u leđa ruskim akcijama u Siriji?

“Situacija ukazuje na to da će ti odnosi zahladiti. Operirajući uz granicu s Turskom, Rusija je računala na to da će u nekim stvarima biti partneri, i da do ovakvih situacija neće doći. Turska ima ozbiljno zrakoplovstvo, ali drugo je pitanje je li se smatralo da će rušiti zrakoplov. Turska je tu pokazala razinu podrške “svojima” u Siriji, Turkmenima. Očito je bila računica da neće ići tako daleko i tu je Turska iznenadila i vjerujem da je to mnogim stranama šok.”

Protiv koga su usmjereni ruski napadi na zemlji, protiv IS-a ili ‘pobunjeničkih snaga’ koji ratuju protiv režima Bashar Al-assada?

“Vjerojatno protiv jednih i drugih, kao što su i ruski napadi formalno išli protiv IS-a, a zapravo se bombardiralo Kurde većinom. Jako puno država izvodi nešto donekle slično onome što priča. Takva podjela najviše odgovara IS-u koji se uspjeva promigoljiti kroz sve operacije protiv njih.”

Koliko je IS snažan, ili koliko je štetu nanijelo rusko bombardiranje proteklih dana?

“To je teško reći još uvijek. Da, trpe pojačane udare zadnjih dana i trebalo bi se odraziti na njihove kopnene potencijale i držanje terena. No, još čekamo vidjeti da izgube neki od većih osvojenih gradova, i najviše će ih zaboljeti činjenica da se nakon mjeseci počelo gađati flote cisterni kojima izvoze naftu prema Turskoj. Mjesecima su nesmetano vozili naftu pred očima svih koji lete, i tek zadnjih dana se gađa te cisterne, što je zapravo velika novost u ovome sukobu.”

“Nije vjerojatno da će Hrvatska biti pozvana u borbu protiv IS-a”

Koliko je međunarodna zajednica odlučna u tome da porazi IS?

“Do sada je ta odlučnost međunarodne zajednice bila iznimno podijeljenja, s jedne strane su protiv IS-a bili svi, s duge strane u praksi se mnogo zemalja ponašalo kao da su saveznici IS-a. Kopnena intervencija je vrlo malo vjerojatna. Ni jedna od zemalja koja je poslala zračne napade nije spremna slati veći broj ljudi. Nije vjerojatno da će netko potrošiti milijune dolara, bez obzira što svi pričaju o tome.”

Je li RH u poziciji da uskoro bude pozvana da se uključi u borbu?

“Nije vjerojatno. Hrvatska vojska smanjuje djelovanje u inozemstvu da se zadrži u okvirima budžeta, a i treba odobrenje Sabora koji se još konstituira, kao i Vlada. Teško je očekivati da tehnička vlada odluči o tome i ima još vremena.”

Pogledajte cijelo gostovanje.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.