Biskup Vlado Košić pozvao je Srpsku pravoslavnu crkvu (SPC) da odustane od "neargumentiranih" zahtjeva i izjava o kardinalu Stepincu.
Ekumenska molitva za jedinstvo kršćana održana je u crkvi Blaženoga Alojzija Stepinca u Kutinskoj Slatin, molitvu je predvodio sisački biskup Vlado Košić, uz sudjelovanje pastorice Evangeličke crkvene općine iz Kutine Eline Braz de Almeida, paroha iz Stupovače jereja Dalibora Petkovića te vjernika kršćanskih Crkava s ovog područja.
Blaženi Alojzije živio je u teškom vremenu prije, za vrijeme i poslije Drugog svjetskog rata, naglasio je biskup Košić na molitvenom skupu održanom u subotu navečer, priopćeno je u nedjelju iz Sisačke biskupije.
“Nama katolicima”, dodao je, “bl. Alojzije bio je uzorni pastir, zagrebački nadbiskup i metropolita od 1937. te od 1952. godine i kardinal Svete Rimske Crkve. On se brinuo za život Crkve u kraljevini Jugoslaviji, u kojoj je bila pogažena sloboda katoličke vjere i zatirano pravo dostojanstva hrvatskoga naroda – i u tim se uvjetima borio za Crkvu i za svoj narod. U Drugom svjetskom ratu on je pozdravio i volio samostalnu hrvatsku državu, ali se razočarao postojećim režimom i oštro ga kritizirao, osobito njegove rasističke aktivnosti, progone i ubijanja nevinih te je svim silama pomagao konkretnim ljudima u nevolji, bez obzira na vjeru, rasu i naciju i mnoge spasio. Nakon Drugog svjetskog rata prihvatio je i tu treću državu, ali komunistički režim nije mogao blagosloviti nego ga je ponovno, kao i u prvoj i drugoj državnoj tvorevini, kritizirao i štitio ponovno brojne progonjene i obespravljene. To se komunističkom režimu, kao i prijašnjima, nije sviđalo, pa je bio i sam progonjen, lažno optužen i u montiranom procesu osuđen, mučen u zatvoru i umro kao zatočenik u rodnom Krašiću 10. veljače 1960.”, naglasio je biskup Košić.
Ocijenio je da je “blaženi Alojzije postao simbol patničkog katoličkog hrvatskog naroda i sv. Papa Ivan Pavao II. nazvao ga je ‘najsvjetlijim likom Crkve u Hrvata’ te ga postavio svima ‘za kompas’ koji treba slijediti i prema kojem se treba orijentirati“.
U ime ljubavi i istine zamolba SPC-u da odustane od neutemeljenih zahtjeva
Sisački biskup također je naglasio da je kao “grom iz vedra neba, na kraju procesa kanonizacije, došlo pismo patrijarha SPC g. Irineja, nakon kojeg je papa Franjo taj proces zaustavio, načinivši time kako je kardinal Josip Bozanić rekao – ‘presedan, jednu ekumensku gestu’ “.
„Tako je bl. Alojzije postao ekumenski svetac, jer se poveo dijalog između katolika i pravoslavnih o njemu i njegovoj ulozi u odnosu Hrvata i Srba”, kazao je Košić te dodao: “Nadam se da će taj dijalog započeti i pomoći pravoslavnoj braći da bolje upoznaju našeg blaženika, ali među katoličkim vjernicima u Hrvatskoj sve više raste nezadovoljstvo i na žalost ogorčenje na tu inicijativu SPC”.
Biskup Košić je “u ime bratske kršćanske ljubavi, i u ime istine i dobrih odnosa, zamolio predstavnike Srpske pravoslavne Crkve da odustanu od svojih neutemeljenih zahtjeva”, dodavši da “SPC nema argumenata, nego ponavlja već odavno prokazane neistinite komunističke optužbe na račun bl. Stepinca”.
Upitao je “nije li ispod svake razine da jedna Crkva ponavlja komunističke izmišljotine”, kada se “zna da su se komunisti jednako borili i protiv katolika i protiv pravoslavnih i protiv evangelika jer nisu podnosili vjernike koji u Boga vjeruju i ispovijedaju sveto ime Isusovo?”
“Ako međutim vrh SPC ne odustane od protivljenja našem blaženiku i nastavi ga optuživati bez ikakvih razloga, tada molim one istinoljubive i poštene predstavnike i vjernike pravoslavne Crkve da iznesu svoje drukčije mišljenje i želju da se naši odnosi ne truju, jer znam da takvih ima, ali oni šute. Neka progovore. To bi bilo jedino ispravno u ovom slučaju”, kazao je Košić.
Izrazio je i nadu da će “bl. Alojzije učiniti još jedno čudo pa će i vrh SPC progledati i priznati istinu te se ispričati hrvatskim katolicima. Bez toga bojim se da je naš ekumenizam lažan i neiskren“, zaključio je sisački biskup.
Dodao je kako se iz pisma patrijarha Irineja papi Franji, prema onome što je objavljeno ovih dana, kao glavni krimen b. Stepincu “pripisuje to što nije volio Jugoslaviju više nego što je volio samostalnu Hrvatsku”.
„Ako je to krimen, tada nitko u Katoličkoj Crkvi među Hrvatima ne bi nikad mogao biti svet jer svi mi najviše volimo svoju domovinu Hrvatsku. Zar nam to itko ima pravo zabraniti, i zar to uopće može biti krimen? Evo, ja se ove večeri u ovoj crkvi blaženog Alojzija Stepinca molim na ovu nakanu, da se odustane od vrijeđanja hrvatskih katolika i da se ne osporava svetost ‘najsvjetlijeg lika Crkve u Hrvata“, zaključio je biskup Košić.