U posljednja 24 sata zabilježeno je 926 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 7.214. Među njima su 1.752 pacijenta na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 207 pacijenata. Preminula je 41 osoba. Nacionalni stožer danas održava press konferenciju.
“Dajem apsolutnu punu potporu svemu što je ministar Beroš rekao oko cijepljenja, u to će se uključiti i Zarazna. Važno je da dodatno osvijestimo snagu, značaj i kvalitetu cjepiva, u prvom redu mRNA cjepiva. Znate da je EK odlučila da će u narednom razdoblju praktično dogovoriti kompletnu distribuciju od Pfizera, što znači da će biti distribuirano samo mRNA cjepivo. To nije zato što vektorska cjepiva poput AstraZenece nisu kvalitetna, nego zbog problema u distribuciji i proizvodnji”, rekla je Markotić.
“Europska komisija je prije tjedan dana okupila vodeće eksperte iz EU i ugostila jednog od tvoraca prvog mRNA cjepiva protiv covida, koji je dao najnovije podatke i jedan opsežan pregled stanja i podataka o sigurnosti i učinkovitosti mRNA cjepiva. Da približimo ljudima tu tehnologiju, za nju je trebalo gotovo 30 godina da se razvije do ove razine, ali sad je dobro etablirana i sigurna”, rekla je.
“Brza proizvodnja cjepiva kao odgovor na nove varijante može se napraviti već u 100 dana. Genetska informacija uključuje se u DNA predložak i to se uklopi i proteinski okvir, prođe kontrolu kvalitete i spremno je za masovnu proizvodnju. To cjepivo se unosi u mišić, gdje ga dočekaju stanice imunološkog sustava, koje prihvaćaju mRNA i dolazi do dalje komunikacije s našim imuno-stanicama koje idu u smjeru proizvodnje antitijela koje nas štite i koje rutinski mjerimo”, pojasnila je Markotić.
“Ono što je bitno kod tih cjepiva je, uz visoku razinu antitijela koja su prisutna najmanje šest mjeseci, je da imamo visoki i snažan stanični odgovor te imaju imunost i na druge varijante virusa”, rekla je.
“U Americi je izdana dozvola za mRNA cjepiva na populaciji od 12 do 15 godina, kod njih ima gotovo 100 postotnu učinkovitost”, rekla je Markotić.
“Važno je i da je Pfizer morao pokazati da može osigurati dovoljno cjepiva za Europu, tako da je za ovu godinu planirano više od 600 milijuna doza, što uključuje i više mjesta za proizvodnju cjepiva. I Zagreb će 2022. i 2023. biti jedan od centara koji će biti uključen u proizvodnju predloška DNA za Pfizerovo cjepivo”, rekla je Markotić.
“Puno je pitanja može li se primiti doza Pfizera umjesto druge doze AstraZenece, EU provodi jednu studiju o tome pa ćemo znati više”, rekla je Markotić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!