Hoće li se kažnjavati nedostavljanje podataka o vjeri i materinjem jeziku?

Vijesti 04. ožu 202410:43 6 komentara
Neva Zganec / Pixsell

Svaki stanovnik Hrvatske morat će državi prijaviti koje je vjere, koje je nacionalnosti, koji mu je materinji jezik, živi li u izvanbračnoj ili neformalnoj istospolnoj zajednici te koji su mu kontaktni podaci, objavio je Jutarnji list. To će moći učiniti osobno, u Poreznoj upravi, ili izjavom koju će uputiti putem usluge e-Građani.

Ako to ne učini u zadanom roku ili eventualne promjene stanja ne prijavi u roku od 10 dana nakon što su nastupile, bit će kažnjen novčanom kaznom u iznosu od 660 do 2650 eura, objavio je Jutarnji list.

Propisuje to prijedlog Zakona o Središnjem registru stanovništva, koji je Ministarstvo financija uputilo u e-Savjetovanje.

Oglasili su se iz Ministarstva financija.

Ministarstvo: Nema obaveze za prijavu podataka o vjeri i materinskom jeziku

Kažu da je prijedlog Zakona o središnjem registru stanovništva bio je na javnom savjetovanju.

“Tim prijedlogom Zakona predlaže se ustroj registra na način da se podaci preuzimaju iz drugih službenih evidencija, a samo iznimno građani mogu dobrovoljno prijaviti određene podatke izjavom. Dakle, za te podatke nije propisana obveza dostave izjavom već građani to mogu učiniti ukoliko žele. Stoga, napominjemo kako se u slučaju nedostave podataka o vjeri i materinskom jeziku neće naplaćivati nikakva kazna.

Zaključno, napominjemo da će se svi zaprimljeni komentari na savjetovanju razmotriti te će se tada utvrditi tekst prijedloga Zakona koji će se uputiti u daljnju proceduru”, kažu iz Ministarstva.

Međutim, najjednostavnijim uvidom u prijedlog Zakona na stranicama e-savjetovanja, očito je da se nigdje ne propisuje dobrovoljnost izjave o podacima poput vjeroispovjesti, materinjeg jezika i izvanbračnoj zajednici, nego se takva izjava navodi kao jedan od pripisanih načina prikupljanja podataka u Registar.

Štoviše, propisuje se i obveza dostavljanja podataka Poreznoj upravi, ako ona to zatraži. Dodatno, jedine sankcije koje su propisane Zakonom odnose se upravo na slučaj kada netko ne prijavi promjenu u podacima koje je dostavio putem izjave. Upravo na taj dio Zakona opširno je očitovanje dostavila i pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare