Podaci HZMO-a pokazuju da je broj osiguranih osoba pri državnom mirovinskom zavodu na kraju travnja porastao na 1.557.687, što je 37.097 više nego u istom mjesecu lani, ali i 12.162 osoba više u odnosu na travanj 2019. godine.
Prošli mjesec je prekinut negativni niz koji je bio prisutan od lanjskog četvrtog mjeseca, pa je tako travanj drugi mjesec zaredom u kojem je porastao broj osiguranika na godišnjoj razini, za 2,4 posto ili 37.097 osoba. Na mjesečnoj razini, u odnosu na kraj ožujka ove godine, broj osiguranika porastao je za 0,7 posto ili za 10.750 osoba.
Štoviše, navedeno je u analizi Raiffeisen banke (RBA), broj osiguranika u travnju bio je za 0,8 posto ili 12.162 osoba viši u odnosu na 2019. godinu, u kojoj je Hrvatska bilježila razmjeno dinamičnu gospodarsku aktivnost i pozitivne trendove na tržištu rada.
Promatrano po djelatnostima, najveći pozitivan doprinos rastu broja osiguranika, za gotovo 30 posto, na mjesečnoj razini došao je iz djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane.
“Navedeno održava pozitivna očekivanja glede normalizacije putovanja i početka nadolazeće sezone”, napomenuli su RBA analitičari.
Uz ugostiteljstvo, visoki doprinos rastu došao je i od prerađivačke industrije te građevinarstva, koje je uz rast od 6,9 posto dalo najveći pozitivan doprinos godišnjem rastu broja osiguranika.
Naime, broj zaposlenih u građevinarstvu raste od studenog 2015., a krajem travnja ove godine dosegnuo je 126.772, 8.159 više zaposlenih na godišnjoj razini.
Kontinuirano pozitivni trendovi ostvaruju se i u djelatnosti informacija i telekomunikacija, u kojoj je na kraju travnja evidentirano 50.843 osiguranika, 6,2 posto ili 2.960 više nego u istom mjesecu lani.
Analitičari RBA su dodali da je ova djelatnost i kroz 2020. godinu nastavila bilježiti rast aktivnosti, potvrđujući otpornost na krizu uzrokovanu pandemijom.
U strukturi osiguranika prevladavaju prerađivačka industrija te trgovina, u kojima su zabilježene i mjesečne i godišnje pozitivne stope rasta, pa je broj osiguranika u prerađivačkoj industriji dosegnuo 244.418, a 237.559 u trgovini.
“Ipak, za razliku od građevinarstva i informacija i telekomunikacija, primjetno je da kod ovih djelatnosti broj osiguranika još uvijek nije dosegnuo razine iz travnja 2019. godine”, napomenuto je.
S druge strane, kontinuirani pad broja osiguranika prisutan je u financijskim djelatnostima i djelatnostima osiguranja, a njihov broj, 43.121, na kraju travnja se spustio na najnižu razinu od kada je dostupna statistika, rujna 2013. godine.
“Sljedećih mjeseci moguće je očekivati rast broja osiguranika, potaknut oporavkom gospodarstva i izglednim početkom turističke sezone”, ocijenili su analitičari.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!