Izbjeglicama iz Ukrajine ne treba dozvola za rad. Evo što trebaju

Vijesti 25. ožu 202209:07 > 11:55 0 komentara
Dusko Jaramaz/PIXSELL

Gošća Novog dana bila je Anny Brusić, direktorica HUP - Udruge malih i srednjih poduzetnika. Zbog rata u Ukrajini, i u Hrvatsku je stiglo već nekoliko tisuća izbjeglica iz te zemlje. U zemljama članicama EU-a je aktiviran privremeni mehanizam zaštite izbjeglica kad je u pitanju smještaj, a Brusić je u objasnila kakve su prilike kad je u pitanju zapošljavanje izbjeglica iz Ukrajine.

Govoreći o mogućnostima zapošljavanja izbjeglica iz Ukrajine, Brusić kaže kako na našem tržištu već godinama nedostaje radnika i da zapošljavanje stranih radnika nije nikakva novina u Hrvatskoj.

“Možda oko 50 posto ovih koji dolaze je spremno za zapošljavanje. Ne ovog trena, izbjegle osobe su traumatizirane i treba im vremena za prilagodbu. Ali imati posao je veliki dio integracije. I osobe koje su izbjegle to žele i hrvatski poduzetnici”, kaže Brusić.

vezane vijesti

“Zasad se zapošljavanja događaju tako da se poslodavac i radnik nađu, ali ne preko državne službe za zapošljavanje. Cilj je da što veći broj njih dođe do državne službe. … S poduzetničke strane već postoji malo nervoze. Stalno slušamo da su stigle ukrajinske izbjeglice, znamo da su to uglavnom žene i djeca.”

Na pitanje gdje ‘šteka’ procedura, Brusć kaže kako je smanjena jedna administrativna prepreka jer “izbjeglice ne moraju tražiti dozvolu za rad”. Ipak, svejedno moraju dobiti “iskaznicu za strance pod privremenom zaštitom koju izdaje MUP”. “Taj se dokument čeka i treba imati razumijevanje da službe taj dokument izdaju i za druge strane radnike. U najgorem slučaju, može se čekati i do 60 dana. To se sada sigurno neće događati, ali ne mogu svi te kapacitete podnijeti s ljudima koje sada imaju”, objašnjava.

“Svi sektori imaju potrebe, od IT-a do metaloprerađivačke industrije. Turizam je možda sad prvi jer u ovo doba godine zapošljavaju stranu radnu snagu jer domaće nedostaje. U turizmu svake godine fali nekoliko tisuća radnih mjesta”, kaže Brusić.

N1

Objašnjava da  bi velika prepreka mogla biti nedostatak dokumenata. “Kako priznati diplomu iz neke treće zemlje? Ukrajina je treća zemlja. To je dugotrajan postupak. … Uvedne su dodatne procedure polaganja ispita… Sad taj postupak treba ubrzati ili neke od tih procedura ukinuti”, kaže ona. Brusić kaže kako je nedopustivo da postupak odobravanja diplome npr. liječnika traje šest mjeseci. “Svaka takva osoba treba dobiti mentora. U roku od mjesec dana vi možete procijeniti koliko ta osoba zna”, govori.

“Za ukrajinske izbjeglice se bore mnogo bogatije zemlje od nas. Ako ne budemo brzi, otići će negdje drugo”, zaključuje.

Brusić kaže kako je javnost sada mnogo spremnija prihvatiti izbjeglice iz Ukrajine nego što je to bio slučaj s izbjegličkom krizom.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!