Ekonomski analitičar Hrvoje Japunčić u N1 Studiju uživo komentirao je aktualne poremećaje na tržištu.
“Činjenica je da su inflacijski segmenti u Hrvatskoj poglavito prisutni unutrag nekoliko mjeseci uz dva izvora. S jedne strane, logističko-distribucijski kanali nisu se još potpuno oporavili od pandemije. S druge strane, europska zajednica je donijela odluku o provođenju zelene tranzicije. Ako to još nadovežemo s ovom tragičnom situacijom rusko-ukrajinskog rata, a imamo i ta dva osnovna izvorišta inflacijskih pritisaka, teško je modelirati mjere ne samo za najsiromašniji dio, nego i šire”, rekao je Japunčić.
Dodao je da Republika Hrvatska ima još prostora djelovati u segmentu energetike, a da se pritom ne pokvari ukupnost financija.
Govoreći o ruskoj odluci o obaveznom plaćanju energenata u rubljama, ukazao je da se odluka odnosi i na postojeće ugovore zbog čega je “tu veliki kamen smutnje”.
Katar moguće rješenje
“U kapacitetima LNG-a nije tolika problematičnost, ali istina je da na razini EU postoji određeni kapacitet. Ono što je razgovarano sa SAD-om, oni imaju tu tehničku problematiku. Katar bi mogao isto značajne količine napraviti, ali tu je isto trgovinski segment. Svjedočili smo da su lokalni distributeri ili distributeri na nacionalnoj razini zbog niskih cijena prelazili s dugoročnih na kratkoročne ugovore. Katar ima kapacitete plina, ali traže srednjoročne ili dugoročne ugovore. Europa je iznijela prošle godine planove i najavila smanjenja usredotočenosti na naftu, plin i ugljen, samo se planiralo u dužem vremenskom razdoblju. Sada je očito da će to biti u znatno kraće vrijeme”, pojasnio je Japunčić.
Očekuje da će se dobro rješenje postići i ove godine, a pogotovo iduće godine.
“Možda ćemo imati situaciju da će se Europska komisija umjesto nacionalnih i lokalnih distributera pojavljivati kao kupac, a u svjetskim razmjerima se zna da Europa ono što naruči, korektno i plati na vrijeme. To je onda sasvim drugačija politika”, rekao je.
Nije pesimističan oko toga da će se naći i tehnološka i ekonomska rješenja.
“Nafta je puno jednostavnija za riješiti, plin je dosta upitan”, dodao je.
Istaknuo je i da se nada se da će se napraviti samo privremena zamjena te da će se nastavi s usmjerenjem prema zelenoj tranziciji.
Stabilizacija cijena?
“Kada se gleda ukupnost stvaranja same cijene benzina ili derivata, mi imamo drugačije impute u odnosu na druge članice. Očekujem da ćemo imati oscilacije dok se ne vidi razvoj same ratne situacije i tko će zamijenjivati taj izvor. Ako se sutra dogovori primirje, imat ćete veliki pritisak ka snižavanju cijena nafte”, kazao je Japunčić.
Smatra da ove sve okolnosti ne bi trebale omesti Hrvatsku u uvođenju eura.
Upitan o smirivanju inflacije, rekao je da bi primirje dovelo vrlo brzo do trendova smirivanja. Ako uz to bude pozitivna situacija s pandemijom, očekuje da bi na ljeto mogle biti okolnosti za smirivanje inflatorskih pritisaka.
Situaciju u Ukrajini iz minute u minutu pratimo OVDJE.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare