Liječnik i bivši ministar rada i socijalne skrbi Mirando Mrsić gostovao je u Newsroomu N1 televizije u kojem je, između ostalog, komentirao i nalaz Hrvatske liječničke komore koji je ustvrdio da liječnici Vinogradske bolnice nisu pružili odgovarajuću zdravstvenu skrb pokojnom Mirku Batarelu.
Podsjetimo, povjerenstvo Hrvatske liječničke komore utvrdilo je da liječnici Vinogradske bolnice nisu pružili odgovarajuću zdravstvenu skrb danas pokojnom Mirku Batarelu, ali ministar zdravstva, Vili Beroš, ne smatra da on išta treba poduzeti nakon tog nalaza. Istovremeno, kćeri Mirka Batarela koja je podnijela kaznenu prijavu zbog tog slučaja, iz nadležnog Županijskog državnog odvjetništva stiglo je obrazloženje koje razotkriva kako je teško istjerati na čistac slučajeve u kojima se problematizira rad liječnika.
Mrsić je rekao da se u Hrvatskoj nerado govori o liječničim pogreškama te kaže da na Zapadu postoji cijeli sistem koji brani sustav od liječničkih pogrešaka. “Greške se događaju i ne bi trebale biti taboo tema. Ovo samo dokazuje da je problem u cijelom sustavu, da je cijeli sustav u određenom kaosu, jer nam se inače ne bi dogodilo da nam pacijent umre u Hitnoj čekajući pregled”, kaže Mrsić.
“U Hrvatskoj takvog postupka nema”
Objasnio je kako na Zapadu postoje postupnici koji liječnicima omogućuju da naprave pregled i zaštite se na najbolji način. Opisao je to poput nekakve checking liste.
“Nažalost u Hrvatskoj takvog postupka nema. Bilo je pokušaja da se implementira, ali uvođenje se nikad do kraja nije napravilo. Svaki liječnik u Hitnoj službi i drugdje postupa na najbolji način, ali očito da su u ovom slučaju, kako sam vidio iz medija, da su napravljeni neki previdi, da nisu napravljene neke pretrage, koje su se trebale napraviti, a koje su mogle spasiti čovjeku život”, rekao je Mrsić i podsjetio na događaje oko Vladimira Matijanića.
Rekao je da je očigledno da ministar Vili Beroš očito i ovu aferu pokušava gurnuti ispod tepiha. “Dobro je da je Hrvatska liječnička komora odreagirala na način na koji je trebala odreagirati”, kaže Mrsić i dodaje da je bilo i primjera kako je i liječnička komora znala napraviti propuste u tom pogledu.
Govorio je i o normativima koje liječnici traže da se naprave. “Sustav treba protresti i raščistiti i napraviti onakvim kakav bi trebao biti, da svatko radi svoj posao”, kaže Mrsić.
“Srž problema u zdravstvu nije samo u plaćama”
Rekao je da nije srž problema u zdravstvu nije samo u plaćama ili koliko liječnika nedostaje, već u tome da sustav nije organiziran. “Kad bi se sustav organizirao bolje, jednostavnije, onda bi bilo i liječnik i sestara, a i pokazatelji bi nam bili bolji. U cijeli sustav ulažemo preko 35 milijardi kuna, a nisu zadovoljni ni liječnici, ni građani, ni medicinske sestre”, kaže Mrsić.
Govorio je i o sustavu osiguranja liječnika o nenamjernih grešaka. Smatra da takav sustav štiti i liječnika i građane. Rekao je da u Hrvatskoj to nije uvedeno jer smo navikli da stvari rješavamo preko koljena i da bi uvođenjem takvog osiguranja patio biznis medicinskih vještaka. “Prema tome, sve je to ono što treba razbiti i sustav okrenuti drugačije”, kaže Mrsić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!