I u glavnoj optužnici afere vjetroelektrane u kojoj ju se tereti za pogodovanje investitorima u vjetropark Krš Pađene Josipa Pleslić ex Rimac uspjela je još malo odgoditi konačnu odluku o osnovanosti optužnice.
Naime, optužno vijeće pod predsjedanjem suca Vjerana Blažekovića prihvatilo je zahtjev obrane da im se omogući uvid u inicijalne sudske naloge, kao i snimke na osnovu kojih su istražitelji počeli prisluškivati ondašnju HDZ-ovu državnu tajnicu. Učinjeno je to nakon posljednje odluke Visokog kaznenog suda u ovom slučaju.
Evo zašto je to zatraženo
Obrana je to zatražila budući da smatra kako iz tajno snimljenih razgovora u koje je upala Josipa Rimac još 2019. godine, nije proizlazila dovoljna sumnja da se i protiv nje odmah naloži tajni nadzor. Uvjereni su kako je trebalo provesti dodatno istraživanje, pregledati dokumentaciju ili ispitati svjedoke, pa tek onda zatražiti da se Josipu Rimac prisluškuje i tajno prati što predstavlja mjeru kojom se duboko zadire u privatnost osumnjičenih.
Tajni nadzor, prema praksi Europskog suda za ljudska prava, mora biti krajnja mjera ako nema drugog načina da se dođe do dokaza, ukazala je obrana Josipe Pleslić ex Rimac.
Odvjetnik Ivan Gržić koji brani optuženu bivšu HDZ-ovku potvrdio je nakon sjednice optužnog vijeća da će odluka o osnovanosti njihovog zahtjeva biti donijeta tek za mjesec dana za kada je zakazan nastavak procesa.
Detalji USKOK-ove optužnice
Ovom optužnicom Josipa Pleslić ex Rimac optužena je da je nezakonito pritiskala državna tijela da pogoduju vlasniku vjetroparka Krš-Pađene Milenku Bašiću, te mu zajedno s bivšom ministricom Gabrijelom Žalac sredila kreditiranje HBOR-a. Radilo se o 130 milijuna eura koje, kako tvrdi USKOK, bez Rimac i Žalac Bašić ne bi mogao dobiti.
USKOK je istom optužnicom obuhvatio i šefa Hrvatskih šuma Krunoslava Jakupčića, koji je optužen jer Bašiću nije naplatio naknadu za godišnje korištenje šumskih cesta, nekadašnjeg pomoćnika u ministarstvu gospodarstva Domagoja Validžića koji je, navodi se dalje u optužnici, sastavio tumačenje s kojim je Bašić zadržao status povlaštenog proizvođača električne energije, te ravnatelja Hrvatskoga operatera distribucijskoga sustava (HOPS) Tomislava Plavšića koji je, tvrdi USKOK, omogućio Bašiću priključenje na mrežu iako, navodi se u optužnici, nije za to ispunjavao uvjete.
Rimac je cijelo vrijeme za svoje usluge od Bašića dobivala nagradu, te je USKOK utvrdio da joj je isplaćeno ukupno 1.175.174,46 kuna. Bašiću će samo sporna Plavšićeva odluka omogućila nezakonitu zaradu od 3.625.500,80 kuna bez PDV-a, navodi USKOK u optužnici.
Poruke kao ključni dokazi
Ključni dokazi u ovom slučaju su poruke što su pronađene u mobitelu Josipe Rimac. Iz njih su istražitelji zaključili da je pritiskala više ministara, kao i ljude u Hrvatskim šumama, HROTE-u i HOPS-u ne bi li pomogla Bašiću.
Pokušala se opravdati da je to činila jer je njegov vjetroparka važan za cijeli Kninski kraj, no pri tom je, utvrđeno je, dobivala izdašnu nagradu od investitora koji je, prema optužnici, činio sve kako bi zaobišao pravila i olakšao si ulagačku poziciju.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare