Novinarka i kolumnistica Jutarnjeg lista Snježana Pavić u Newsnightu je komentirala stanje u Hrvatskoj s obiteljskim nasiljem u svjetlu najnovijeg slučaja iz Zagreba u kojem je od ozljeda preminula jednoipolgodišnja beba, a majka se još uvijek s teškim ozljedama nalazi u bolnici.
Komentirajući odgovornost države u svemu tome Snježana Pavić je rekla:
“Teško je govoriti o tome dok smo svi još potreseni, a činjenice se ne znaju. Ako je točno što je policija rekla da su došli u roku od samo devet minuta, to je iznimno brzo i ne možemo ih osuđivati. No, puno je drugih otvorenih pitanja ako je već bio prijavljivan, imao zabranu prilaska, viđao dijete unatoč osuđivanosti za nasilje…. Niz je sumnji koji otvaraju pitanje čemu nam služi država i koga štiti pravosudni i socijalni sustav.”
“Nasilje nad ženama nije ista stvar kao i pljačka banke ili obijanje kioska. Ljudi iz sustava očito nisu educirani. Na svim razinama postoje divni pojedinci dok se većina ponaša po inerciji. Zašto bi otac koji je kazneno osuđen za nasilje prema majci imao pravo na viđanje djeteta? Kakva je to očinska ljubav ako nanosi bol najvažniji osobi u dječjem životu, majci”, pita Pavić.
Govoreći o ključnim razlozima tako blage sudske prakse Pavić je istaknula da znanstvenici, profesori i oni koji se desetljećima bave nasiljem nad ženama upozoravaju da u Hrvatskoj ne postoji svijest o karakteristikama nasilja prema ženama.
“Ne prepoznaje se da se ne radi o trenutku, da je nekome pao mrak na oči. Nikad nikome nije pao mrak na oči da je ubio nekog, a da nema povijest nasilja. Kad bismo istraživali sve što se dogodilo u tim slučajevima, vidjeli bismo gdje i kako sustav zakazuje. Ono što govore upućene žene postoje jasni obrasci po kojima se nasilnik može prepoznati i više godina prije nego što se dogodi fizičko nasilje. Prvo kreće psihičko nasilje, ograničavanje kretanja, ograničavanje novca, zabrana da ide raditi, oduzimanje novca…”
Ni žene nisu svjesne tih obrazaca, dodaje: “Nama je to sve ljubomora, znak ljubavi i slično. Kompletnom društvu treba edukacija.”
Pavić naglašava da je osnovno promjena sudske prakse: “Svaka presuda nije samo presuda za djelo, već poruka javnosti i društvu da se neko kazneno djelo neće tolerirati. U Hrvatskoj stalno poručujemo da silovanja, premlaćivanja žena, često i ubojstvo žene nisu neki posebno strašan zločin.”
“Što je važnije od nasilja nad većinom stanovništva?”
Osvrnula se i na slučaj skandalozne odluke hrvatskog pravosuđa od prošlog tjedna u kojoj je državno odvjetništvo nakon nekoliko mjeseci istrage o silovanju 15-godišnje djevojke u Zagrebu odbacilo optužbe za silovanje.
“Osumnjičeni su bili 16-godišnjak i 20-godišnjak, a dva 30-godišnjaka sumnjičili su za bludne radnje. Nakon ispitivanja i istrage zaključili su da nema osnove za podizanje optužnice. Nisu nam rekli da je djevojčica izmislila, da se to nije dogodilo, ne raspolažemo punim informacijama, ali ono što znam, jasno mi je da se opet dogodio slučaj da se od žrtve očekuje video snimka silovanja, uzorak DNK i slično.”
Dodaje da su četiri godine od uvođenja Istanbulske konvencije premalo da se vide rezultati.
“Važnije je to što ne vidimo ozbiljnu posvećenost države da stane na kraju nasilju nad ženama i djecom. Naravno da Vlada ima puno posla, usred krize smo, rata u Europi, ali što je važnije od nasilja nad većinom stanovništva? Naš sustav žene i djecu žrtve nasilja tretira tako da se snađu sami dok osoba ne stavi pištolj na čelo. Morate moliti boga da ne opali pištolj dok policija ne stigne.”
“Neće biti promjene dok ne naučimo izlaziti na ulice u svakom hrvatskom gradu nekoliko puta godišnje. Pozivam muškarce i žene, prestanite piti kavu s ljudima za koje znate da su istukli ženu, nemojte govoriti ženi da je to tako u braku – ohrabrite žene, zaštiti djecu i recite nasilniku da nasilje proizlazi iz duboke boli i postoji način da se to izliječi”, zaključila je Snježana Pavić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!