Brojni su roditelji proteklih mjeseci strepili hoće li njihova djeca biti upisana u gradske vrtiće u Zagrebu jer kapaciteta nema dovoljno. Potvrdili su to i iz gradske vlaste objavom konačne rang liste. Ove jeseni više od 2700 djece koja zadovoljavaju uvjete neće se upisati u vrtiće. Roditelji nervozni, jer moraju tražiti rješenja, a odgojitelji pretrpani poslom jer se vrtićke skupine penju i na 30 djece po grupi.
Petogodišnje Tia i Mia na jesen će se nastaviti igrati u parku nedaleko kuće jer mjesta za ove predškolarke u gradskom vrtiću – nema.
“Osjećam se jako loše jer mi je poremećen cijeli životni plan. Kupili smo kuću u Podsusedu i planirali smo, kad one krenu u vrtić, tamo preseliti. Tako da nam je situacija alarmantna i snalazimo se na sve načine koji nisu niti sigurna niti stalna opcija”, rekla je Kristina Kovačević, majka četvero djece.
Ovoj majci jedino preostaje da svoje blizanke upiše u malu školu – 3 sata i 3 puta tjedno. Uz to želi li nakon 3 godine nastaviti raditi u pomoć će uskočiti i baka “servis”.
“Djeca se definitivno trebaju socijalizirati. Ja sam bila prisiljena uzeti status roditelja odgajatelja zbog njihovog zdravstvenog stanja, imale su nuspojave na cjepivo. Za predškolu kako će biti pripremljene, to jest za školu, ne baš dobro”, kazala je.
No, Martin i supruga, čiji jednogodišnji sin nije dobio mjesto u gradskom vrtiću u Sesvetama, na raspolaganju nemaju pomoć roditelja.
“Jedina opcija je da netko od nas da otkaz”
“Jedina solucija koju ja vidim je da netko od nas da otkaz, a samim time kad date otkaz, mislim, što onda? Račune treba platiti, hranu treba donijeti na stol. To je solucija o kojoj ne želimo razmišljati jer mislim da svako dijete treba imati pravo na vrtić, a ono što dobivamo od gradske vlasti su obećanja, a problem samo stoji i ne riješava se”, rekao je Martin Kontrec, ostac dvoje djece.
Zato su brojni roditelji na iglama. U 60 zagrebačkih gradskih vrtića ove godine pristiglo je više od 12.200 zahtjeva, što je 28 posto više nego lani. No, oko 2700 djece i nakon žalbi – neće u vrtiće.
“I jedno dijete koje nije dobilo mjesto pod suncem, u vrtiću, u odgojno obrazovnoj ustanovi, u državi koja se diči odgojno obrazovnim sustavom i kaže da ulaže možda i najviše sredstava u EU u odgojno obrazovni sustav, je previše. Izostavljaju prvu stepenicu – rani i predškolski odgoj. To je jako tužno”, rekao je Izidor Radmanović, odgojitelj u vrtiću.
Udruzi Sidro javilo se nekoliko stotina roditelja čija je jedina opcija otkaz na poslu ili neplaćen rad koji je zakonski propisan za roditelje djece do navršene treće godine.
“Sad je stvarno vrijeme da se država upetlja, da se to digne s lokalne razine te da prijeđe na državnu razinu. Ista stvar se događa u svim gradovima”, rekao je Bojan Pilipović, koordinator udruge Sidro za roditelje.
Nije lako ni odgojiteljima. Zbog manjka kapaciteta vrtićke skupine su pretrpane. Izidor je radio u grupi od čak 32 djece što je protivno pedagoškom standardu.
“Što oni dobivaju od toga? Dobivaju puno, ali ne ono što bi trebali. Kad ih u grupi ima 15-20 ti se možeš obratiti svakom djetetu, zagrliti svakoga, kad ih ima 30 to je malo teže, u skučenim prostorima, neadekvatnim prostorima gdje nemamo ni materijalne uvjete, a ne pričamo o tome ni da nemamo ljudi”, kazao je.
Zbog manjka kapaciteta i odgojitelja prognoze za jesen nisu optimistične. No, gradska vlast napominje da se u Zagrebu gradi još 5 vrtića, raspisat će se 550 natječaja za stalna radna mjesta, a kroz dvije godine svako dijete, kažu, trebalo bi naći svoje mjesto u vrtiću.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!