Potpredsjednik Vlade i član Stožera za otklanjanje posljedica potresa na Baniji Boris Milošević u N1 Studiju uživo komentirao je sporost obnove, Vladine mjere za ublažavanje posljedica inflacije i poskupljenja kao i političku situaciju.
“Prolazno vrijeme nam nije dobro, pokušavamo sve aktere pritisnuti da se ubrza dinamika i pripreme dokumentacije, izvođenja radova i podnošenja zahtjeva za naknadu i njihova verfikacija. Iz tjedna u tjedan ide sve bolje, imamo još vremena, ne puno, ali imamo. O tome ćemo razgovarati i u Saboru, iznijet ćemo argumente zašto mislimo da ćemo uspjeti iskoristiti sredstva. Na Baniji je situacija bolja, puno je dokumentacije pripremljeno, raspisani su pozivi”, rekao je Boris Milošević.
Na pitanje u kojem postotku očekujete iskorištavanje Fonda, odgovara: “Teško mi je to reći, i ovih 10-ak posto trenutno – znam da je više. Koliko god bilo, situacija nije dobra i moramo ubrzati. Mislim da će sljedeći tjedan situacija biti jasnija pogotovo nakon rasprave u Saboru. Očekujem da ćemo uspjeti iskoristiti sve, kako još ćemo vidjeti. Često zanemarujemo činjenicu da je ovaj potres u Petrinji utjecao i na Zagreb. Mogli bi i nastalu štetu nakon petrinjskog potresa, financirati iz Fonda solidarnosti petrinjskog.”
Zasad ne vidi odgovornost ministra Darka Horvata: “Naravno da je on prvi među nama odgovoran kao resorni ministar, ali svi koji sudjelujemo u tom procesu, dijelimo odgovornost. Što se tiče srijede i rasprave u Saboru, mislim da to nije problem. Bit će problem najesen ako konstatiramo da nismo iskoristili sredstva. Očekujem da 2022. bude godina obnove, i Zagreba i Banije. Ako najesen kažemo da nismo uspjeli pokrenuti obnovu, onda ćemo morati ozbiljno popričati o odgovornosti.”
Ističe da unatoč odlasku Vanđelića Fond nije obezglavljen: “Kad se pronađe adekvatno kadrovsko rješenje, onda će se to riješiti.”
“Prokazati trgovce koji neopravdano dižu cijene”
O mjerama koje je u srijedu predstavila Vlada za ublažavanje posljedica poskupljenja, Milošević je rekao:
“Vlada je prije 10-ak dana ograničila rast cijena goriva. Reagiralo se. Treba uzeti u obzir i činjenicu da veći dio toga u cijeni čine marže koje su se povećavale, a trošarine su ostale iste. To mislim da nije pogođena kritika da Vlada nije reagirala na gorivo. Reakcije sindikata, umirovljenika, dijela opozicije, svi su pohvalili mjere da idu u dobrom smjeru. Paket je sveobuhvatan. Treba mijenjati propise, Zakon o PDV-u, ali htjelo se to napraviti prije 1. travnja kad slijedi glavni energetski udar da to građani što manje osjete.”
“Rekao bih da je to društvena solidarnost firme u državnom vlasništvu. Smatramo da HEP to može podnijeti obzirom na svoje poslovanje i da je to pokazatelj društvene odgovornosti. Za HEP se ne bojim”, dodao je komentirajući HEP.
Također je istaknuo da se PDV na plin i toplinsku energiju trajno spušta sa 25 na 13 posto. “Kako očekujemo najteži udar, privremeno stavljamo PDV na 5 posto. Ako bude potrebe, sigurno će se produžiti. Ako bude potrebe za dodatnim mjerama, Vlada će sigurno reagirati.”
Na pitanje što s trgovcima budući da Vlada nema mehanizme da građani osjete smanjenje PDV-a, Milošević je rekao: “Ovaj paket je već postigao psihološki učinak i stavlja pritisak na trgovce koji znaju da je Vlada napravila okvir prema kojem nema razloga povisivati cijene. Moramo kontrolirati cijene i prokazivati trgovce koji neopravdano dižu cijene. Kako, ostavljam resornom ministarstvu.”
“O Ćoriću nije izašlo ništa novo”
Govoreći o vladajućoj koaliciji i izjavama Radimira Čačića Milošević je kazao: “Mislim da je g. Čačić u svom stilu ipak malo pretjerao. On može imati mišljenje o ministru Banožiću, mogao je to reći i na drugačiji način. Činjenica je da g. Banožić kao ministar potpisao nabavku Rafalea i vojne opreme koja se dugo čekala.”
Prokomentirao je nove segmente istrage Krš-Pađene koji uključuju ministra Tomislava Ćorića: “U javnosti se pojavljuju određena pitanja, a mi ne znamo jer je istraga tajna. Po meni nije izašlo ništa novo. G. Ćorić je ponovio da nije dao naloge i da nije utjecao na Upravu te da je konačno rješenje doneseno u dijalogu s DORH-om – to je po meni jači argument za koji je potrebno više od jednog maila da bude uzdrman. Mislim da ono što je dosad izašlo, po meni ne inkriminira ministra Ćorića.”
Dotaknuo se teme boravišta/prebivališta državnih dužnosnika: “Svi ti propisi za dužnosnike su javni. Pojavilo se pitanje korištenja određenih naknada, to je legitimno pitanje je li to dobro uređeno. To bi se svakako trebalo bolje urediti. Činjenica da se to “ne dira” je opet izbjegavanje javnosti da se političari bave samo sobom.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!