U iščekivanju blagdana, posjetili smo SOS Dječje selo u Lekeniku i s njegovim malim i velikim stanovnicima razgovarali o velikom problemu koji ih muči – nestašici SOS mama! Donosimo intervju sa SOS mamom Ljiljanom Papić, koja već 19 godina preuzima ulogu najvažnijeg uporišta za čitav niz djece koja u Lekenik stižu s velikim traumama, a u dječjem selu dobivaju sigurnost, ljubav i topli dom.
U SOS Dječjem selu u Lekeniku pripreme za Božić već su u punom jeku.
Ema, njen brat Vito i njihov mali braco kao i sva djeca, imaju puno želja, puno snova pa i ozbiljnih planova.
Vito je učenik 4. razreda osnovne škole i kaže da voli učiti. Njegova mlađa sestra Ema dodaje da joj je najdrži predmet u školi tjelesni odgoj.
A da bih njih troje moglo u miru brinuti o svojim snovima i dječjim poslovima – igri, učenju, prijateljima i slatkišima – i da im djetinjstvo bude daleko od trauma i stresova – brine se SOS mama Ljiljana Papić, SOS mama.
“27-ero djece je prošlo kroz moj život”, kaže Ljiljana.
“Svaka donacija je dobrodošla”
Život je danas sve skuplji i skuplji za obitelji, inflacija je najveća za ono osnovno. Hrana, režije, održavanje kuća – u SOS dječjim selima Hrvatska sve to ne bi mogli bez ljudi velikog srca.
“Što se tiče donacija velikih, malih, svaka je dobrodošla i svaka nam treba da bismo ispunili svoju zadaću i ono što radimo s punim srcem i posvećenošću – briga o djeci bez adekvatnog roditeljskog staranja. Ali svaka donacija je vrijedna i za svaku hvala svima. Od umirovljenika koji nam dođu na vrata kucati pa kažu evo Vam da ne platim poštarinu – 2 eura, pet eura – pa do isto tako velikih iznosa – hvala svima”, kaže Višnja Tuškan Krupić, direktorica SOS Dječje selo Hrvatska.
“Znamo da su u SOS selu u dobrim rukama”
U blagdansko vrijeme, a i inače, svaka bi tvrtka trebala pokazati društvenu odgovornost i pomoći najpotrebitijima. INA primjerice pomaže i dječje selo u Ladimirovcima i ovo u Lekeniku, a njihovi djelatnici svakoga božića osobno donose darove djeci u selima.
“Vjerujemo kako je važno dijeliti uspjeh s lokalnom zajednicom. Divimo se kako u SOS selima iz dana u dan predano radi i ponosni smo što i sami podupiremo djecu koja svoje djetinjstvo ne mogu provoditi s biološkim roditlejima. Znamo da su u SOS selu u dobrim rukama”, navodi Zsuzsanna Ortutay, predsjednica Uprave INA-e.
Potreba za SOS mamama
Smještaj djece bez roditeljske skrbi ili kad ona nije adekvatna ogroman je problem u RH. Za socijalne radnike najteži je zadatak naći dom za djecu koju izvajaju iz obitelji, pa su napori koje već desetljećima ulaže udruga i organizacija SOS dječje selo Hrvatska doista ogromni i hvalevrijedni. Vremena su izuzetno izazovna.
“Najveći izazov je naći adekvatne kandidatkinje, žene koje su spremne biti SOS mame i koje udovoljavaju svim uvjetima za takvu odgovornu profesiju koja nije samo radno mjesto – nego način življenja. To nam je najveći izazov. Mi smo već dvije godine u intenzivnoj potrazi za kandidatkinjama, pozivam sve gospođe i gospodične koje žele i imaju veliko srce i razumjevanje za djecu da nam se jave jer nama trebaju kandidatkinje za SOS mame”, ističe Tuškan Krupić.
Uz novac koji omogućava djeci da na stolu i u kući imaju sve što treba, za sigurno djetinjstvo najvažnija je ljubav. Za male stanovnike SOS sela to je valuta koja se – najviše cijeni.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!