“Neka brodogradilišta prave kontejnere, dosta je logike da je sve neisplativo”

Vijesti 08. sij 202110:13 > 12:37 1 komentar
Katarina Peović
N1

Katarina Peović iz Radničke Fronte objasnila je za N1 kako vidi da bi se interventna proizvodnja stambenih kontejnera za potresom uništena područja, ali i inače, mogla iskoristiti za podizanje proizvodnje u hrvatskim brodogradilištima.

U dosadašnjim raspravama oko Vlade u kontekstu takve proizvodnje do sada su se spominjale prvenstveno privatne tvrtke.

VEZANE VIJESTI

“Mnoga brodogradilišta rade takve stvari. Naša brodogradilišta Uljanik i 3. maj radila su takve stvari, kućice za firmu ‘Tibo'”, kazala je Peović, referirajući se  zapravo na tvrtku 3. maj TIBO:

“To je mogućnost koju smo spomenuli zato što se u ovakvim situacijama na stranu stavljaju i neki tržišni principi i kriteriji i država, u ovom stanju, može intervenirati u ono što se tako lijepo zove slobodnim tržištem, utječući u obnovu svojih velikih subjekata kao što su Uljanik i 3. maj, koji su prije svega potrebni našoj privredi.”

“Naša privreda je okoštale strukture, više manje se orijentira na uslužne djelatnosti koje nemaju višu dodatnu vrijednost. Veliki privredni objekti se moraju obnoviti, ojačati”, kazala je i dodala da se u sljedećem koraku na takvu intervenciju nadovezuje korist po proizvodnju privatnog sektora:

“Određenim intervencionizmom možemo spasiti te velike privredne subjekte, na koje se nadovezuju drugi privredni subjekti, da se potiče privredna grana koja ima mogućnost multipliciranja privrede.”

VEZANE VIJESTI

“U ovoj situaciji, određenog i da tako metaforički kažem i ‘ratnog stanja’, imate stanje da se stvarno mora proizvoditi za potrebe. A za privremenim kućicama postoji stvarno potreba. Ona je uvijek tu, ali nismo imali situaciju koja je to isticala… Slična je situacija s poljoprivredom, sa zdravstvenim sektorom, s proizvodnjom medicinske opreme i lijekova”, rekla je dalje i postavila pitanje:

“Kako to da korejska ili talijanska brodogradnja jest konkurentna?”

U nastavku gostovanja odgovorila je na to:

“Nijedna svjetska sila u brodogradnji nije nastala bez subvencija države. Završavat će na pravi način ako su upravljači radnici. Zašto? Jer njima je u interesu da se održi proizvodnja i radna mjesta.”

Rekla je da je privatnim vlasnicima na prvom mjestu profit, što se može, ali i ne mora poklapati s interesima radnika. Rekla je, također, da jako dobro razumije skepsu privatnika kad se spomene država koja treba stati iza privrednih subjekata:

“Često kad se kaže da država treba stati iza privrednih subjekata, vrlo su skeptični, jer to je naša država, koja je i dovela do ovog stanja.”

Ako bi se, međutim, stvari drugačije posložile, smatra Peović:

“Radničko upravljanje, radnici koji imaju zadnju riječ, a ne uprave koje su bile politički instruirane i itekako interesno povezane s raznim skupinama.”

Rekla je da je ekonomska i egzistencijalna činjenica da za stambenim kontejnerima potreba postoji, i da je samo pitanje koliko su brodogradilišta Uljanik i 3. maj devastirana, odnosno, koliko je “preko noći” moguće obnoviti u njima proizvodnju:

“Trebamo prestati s logikom da nam ništa nije isplativo. Neće nam ništa biti isplativo ako se zaustavimo na tim principima.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare