Štrajk u kuhinji, štrajk na ulici – parola je pod kojom je ove godine fAKTIV, feministički kolektiv, organizirao osmomartovski Noćni marš gradovima diljem Hrvatske.
Okupljanje u Zagrebu počelo je na Trgu žrtava fašizma u 18 sati, a marš je prošao kroz Ulicu Franje Račkog, Jurišićevu, Trg, Ilicu, Gundulićevu, Masarykovu, Teslinu, a završio okupljanjem i govorima na Zrinjevcu.
U nastavku pročitajte ključne poruke koje su poslali borci i borkinje za ženska prava, a donosimo i izvještaje iz ostalih hrvatskih gradova u kojima se održao marš.
TIJEK DOGAĐAJA IZ MINUTE U MINUTU
Održan prvi Noćni marš u Osijeku
'Marširamo za pravedan sustav u kojem pravo na pobačaj mora biti univerzalna zdravstvena usluga dostupna svim ženama', 'Marširamo za društvo u kojem naše zdravlje ne ovisi o stanju na tekućem računu', 'Marširamo za društvenu jednakost!', 'Marširamo prema feminističkom štrajku, štrajku koji će se s radnih mjesta preliti na ulice', dio je poruka koje su okupljeni na osječkom Trgu Ante Starčevića isticali hodajući gradom do Parka Kralja Držislava gdje je održan i središnji program uz Vokalni ansambl Brevis.
Ovaj Noćni marš u Osijeku organizirali smo po uzoru na noćni Marš koji u Zagrebu od 2016. godine organizira fAktiva, rekla je Natalija Havelka, direktorica Centra za mir nenasilje i ljudska prava i jedna od organizatorica inicijative. Ističe da su zahtjevi koje upućuju usmjereni prvenstveno prema državi..
"Država od 2015. nije donijela nacionalnu politiku za ravnopravnost spolova kao temeljni strateški dokument koji bi imao za cilj smanjivanje diskriminacije nad ženama i ravnopravnost spolova", dodala je Havelka. Napominje kako žele ukazati na podređen položaj žena prvenstveno u poslovnoj sferi zbog čega je i tema ovog marša radnička prava žena pod parolom „štrajk u kuhinji, štrajk na ulici“.
"Svakih 28 minuta ubijena je jedna žena"
Tek neke od poruka koje su se mogle vidjeti na tijekom marša kroz Zagreb bile su: "Ni mučat' ni trpit'", "Glasne i borbene", "Razumijem sve, ali ne razumijem ljude" i "Dosta rada iz ljubavi".
Dotaknule su se i menstrualnog siromaštva upozoravajući da "nijedna žena ne bi trebala birati između obroka i uložaka".
Ukazali su i na najveći problem nasilja nad ženama i velikog broja femicida proučivši: "Svakih 28 minuta ubijena je jedna žena".
Poruke sa Zrinjevca: "Naš dom, sigurno mjesto, sve češće nas izlaže smrti"
Kolona je stigla na Zrinjevac odakle su organizatori marša uputili niz važnih poruka.
Feministi i feminstkinje progovorili su o sve većem broju ubojstava žena u Hrvatskoj: "Sve češće naš dom, ovo sigurno mjesto, izlaže nas smrti", upozorile su.
Objasnile su koliko ekonomska kriza utječe na žene: "Obrazovanje, zdravstvo, usluge - sektori u kojima su žene najzastupljenije najviše pate u krizi". Upozorile su da upravo ekonomska ovisnost o muškarcima koja je često uzrokovana manjim plaćama postaje razlogom zašto žene nad kojima se vrši nasilje nisu u mogućnosti otići iz nasilnog odnosa i platiti troškove sudskih postupaka.
"Borimo se protiv sistemnskog, ekonomskog i obiteljskog nasilja. Ovakva noć naša je moć", ističu.
Feministi i feministkinje govorili su i o pravu na pobačaj: "Pravo na pobačaj politička je odluka", ukazuju na to primjerom bolnice Sveti duh koja je u vlasništvu Grada Zagreba, a odnedavno pruža uslugu pobačaja. Zahtijevaju besplatan pobačaj i ukidanje priziva savjesti: "Pravdati se nećemo nikome", kažu.
"Da moramo biti budne podsjećaju nas i subotom ujutro muškarci na Trgu bana Jelačića kad kleče na jastučićima zabrinuti za svoju muževnost, ali sve što će postići je još jači i veći otpor", najavile su žene. "Nikad se nećemo pokiriti i pristati na život u strahu", zaključuju žene.
Split: "Žene, život, sloboda!"
Noćni marš za Dan žena počeo je i u Splitu pod geslom "Žene, život, sloboda!"
Kolona na Trgu poručuje moliteljima: "Moli se u crkvi!"
Kolona Noćnog marša stigla je na Trg bana Jelačića gdje su okupljeni počeli skandirati "moli se u crkvi". Time su poslali poruku moliteljima, muškarcima koji se svaki mjesec okupljaju na istom trgu kako bi molili za "muški duhovni autoritet" u obitelji, predbračnu čistoću, prestanak pobačaja, ali i "žensku čednost u oblačenju".
"Kriza je dodatni okidač za nasilje nad ženama"
"Želimo živjeti od svog rada, a ne preživljavati. Želimo društvo u kojem penzionerke ne kopaju po smeću, migrantkinje se ne prebija na granicama i baca natrag u rijeke, trans osobama ne ugrožavaju životi – ni u Saboru, ni na ulici, ni online", poručuje fAKTIV.
Naše su prethodnice, bez moljakanja i bez uglađenog čekanja, svjesne da im država neće sama od sebe osigurati prava koja im pripadaju, na ulicama i u tvornicama izborile opće pravo glasa, pravo na rad, pravo na radničko organiziranje, podsjeća kolektiv ukazujući da danas, desetljećima kasnije, država i dalje nije tu "za nas".
Inflacija divlja, zdravstveni i obrazovni sustavi pucaju po šavovima, a nasilje raste - pri čemu su prvi na udaru oni za koji društvo najmanje brine.
"Za žene kriza nije samo udarac na novčanik i materijalnu egzistenciju, već dodatni okidač nasilja, kojemu su ionako svakodnevno izložene. Ta svakodnevica koju živimo, odnosno preživljavamo, govori nam da druge opcije osim štrajka nema", poručile su feministkinje.
Noćnom maršu priključit će se zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević, sa zamjenicima Danijelom Dolenec i Lukom Korlaetom, najavljeno je iz Grada Zagreba.
Političari danas iznimno aktivni po pitanju ženskih prava: "Ostalih 364 dana u godini radimo krivo "
Političari su danas posebno aktivni po pitanju ženskih prava. Dijelili su besplatno cvijeće i ukazivali na neravnopravnost spolova. Predsjednik SDP-a Peđa Grbin kaže: "Praznik treba biti trenutak da se podsjetimo kako ostalih 364 dana u godini radimo krivo i da sve to ispravimo". S druge strane, predsjednik Sabora Gordan Jandroković ističe da "žene nikome ne trebaju posebno dokazivati da su jednako vrijedne". Kako su ostali političari obilježili Dan žena pogledajte u prilogu.
"Žene su manje plaćene za svoj rad, čak i visokoobrazovane. Tlače naša prava"
Reporterka N1 Lucija Ptičar javila se u Dnevnik s Noćnog marša na Trgu žrtava fašizma. Tamo se okupilo nekoliko stotina žena i muškaraca koji su također svjesni kako u Hrvatskoj nije ravnopravan položaj muškaraca i žena. Gospođa Nada sedmi je put za redom došla odazvati se maršu za prava žena, kako kaže, "jer su žene manje plaćene za svoj rad, čak i one visoko; obrazovane, poslodavac ih puno manje plaća. Muškarci nam žele oduzeti prava na naše tijelo, slobodno razmišljanje, a naše bake i majke su se borile da budemo danas slobodne. Jesam stara, ali sam borbena i ne dam da nam netko tlači naša prava".
Na pitanje o tome kad misli da će se izjednačiti prava žena i muškaraca, gospođa Nada kaže: "Kad se Crkva i kler prestanu miješati u politiku i ka se desnica omekša i dok da nam prava, a kler i klečavci nas prestanu gaziti".
No, o ženskim prvaima se rijetko priča tijekom godine: "Nažalost, jako malo se govori o ranopravnosti društva, a nažalost u Saboru jako jako malo".
"Atmosfera večeras - to je veselje, to je pjesma, ali to je borbenost, ali prava čvrsta borbenost. Građani bi trebali što više izlaziti van i što više kričati, vikati, galamiti i ispred Sabora koji je ograđen da ne možemo ni do Sabora ni do Vlade. Mi smo građani koji dajemo za državu, plaćamo one gore, a oni nas ne doživljavaju, ali mislim da hoće i to uskoro".
“Nakon posla kreće neplaćeni emocionalni kućanski rad žena, to je nametnuto”
U N1 Newsroomu gostovala je Ana Lovreković iz feminističkog kolektiva fAKTIV koja se uključila s Trga žrtava fašizma odakle kreće kolona Noćnog marša povodom Dana žena.
“Ove smo godine na sedmi osmomartovski Noćni marš pozvale porukom – Štrajk u kuhinji, štrajk na ulici – nastavljajući se na prethodne godine, na marševe kad smo pozivale na mali otpor, na izgradnju pokreta koji će jednog dana dovesti do velikog feminističkog štrajka žena. Isto tako, prepoznavajući radničke i feminističke borbe, kao i razne borbe za javna dobra koje tinjaju oko nas. Teme kojima se ove godine bavimo u prvom planu, a to su rad i štrajk, reproduktivna prava, pravo na pobačaj te nasilje, proizlaze iz svakodnevnice žena. Žene iz godine u godinu sve više osjaćaju da država nije ovdje za njih. Socijalna država je mrtvo slovo na papiru i to se sve više reflektira na naše živote. Inflacija divlja, zdravstveni i obrazovni sustav pucaju po šavovima, žene šikaniraju javnim bolnicama. Kada nasilje prema ženama raste, kako to biva u krizi, žene trpe veći teret”.
Više čitajte OVDJE.
Ruže ne pomažu - Žene su i dalje neravnopravne
Od 1909. ovaj dan je sinonim za globalno zalaganje za jednakost i ravnopravnost žena u društvu, kao i ukazivanje na sva njihova postignuća.
A je li se u više od sto godina nešto promijenilo i jesmo svi mi nešto naučili?
Evo kako stoje stvari u Hrvatskoj.
Prema popisu iz 2021., žena je 2 milijuna, što je 51,8 posto stanovništva. U prosjeku imaju 46 godina, a životni vijek procijenjen je na 79 godina.
Žene roditeljski dom u prosjeku napuštaju s 31,8 godina, čime je Hrvatska u vrhu EU.
Djevojčica i dječaka podjednako je na nižim razinama obrazovanja, ali više žena diplomira.
Najveći ih broj radi u trgovini - 115 tisuća. Ako pak promatramo po udjelima, najviše ih je u obrazovanju 79,2 posto.
Prosječna neto plaća za žene u pravnim osobama u 2021. iznosila je 911 eura, a to je 66 eura manje nego što su plaćeni muškarci.
Mirovine su im niže za 20 posto.
U upravama ih je tek 16,6 posto, a u nadzornim odborima 25,7 posto.
O neravnopravnosti govore i podaci pravobraniteljice za ravnopravnost spolova Višnje Ljubičić: broj kaznenih djela nasilja među bliskim osobama u sedam godina se gotovo utrostručio, a 79 posto posto žrtava čine žene, što upućuje na rodnu utemeljenost te vrste nasilja.
Eskalirao je i broj ubojstava žena pa je lani život izgubilo 13 žena.
Muškarci, zapamtite ove crne brojke i svakog dana radite da se promijene.
Za žene - majke, sestre, kćeri, supruge, djevojke, prijeteljice...
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare