Plenković: Članice UN-a imaju pravo birati svoj put i ne ovisiti o dozvoli susjeda

Vijesti 27. ruj 202419:47 1 komentar
REUTERS/David Dee Delgado

Sve članice Ujedinjenih naroda imaju pravo same birati svoj put i ne ovisiti o dozvoli susjeda, rekao je u petak premijer Andrej Plenković u govoru na Općoj skupštini UN-a, dok se nastavljaju sukobi u Ukrajini i na Bliskom istoku.

Plenković je rekao u petak da Hrvatska ima čvrsto uvjerenje da “svaka nacija ima pravo na samoodređenje i zaštitu prema Povelji UN-a”. Kao zemlja koja je prošla rat i poslijeratni oporavak, “Hrvatska iz prve ruke razumije vrijednost mira, sigurnosti i međunarodne solidarnosti”, rekao je premijer, dodavši da se još traga za 1792 nestalih u Domovinskom ratu.

Dok svijet potresa sve više kriza i ratova, Plenković ističe da članice UN-a imaju pravo same birati svoj put.

“Sve članice UN-a imaju pravo biti neovisne i njihovi narodi moraju biti slobodni sami birati svoj put. Ne smiju ovisiti o dozvoli susjeda niti ih se smije ostaviti same da podlegnu vojnoj agresiji susjeda”, rekao je Plenković.

Premijer je dodao da Hrvatska ostaje predana potpori Ukrajini pošto se “brutalna ruska agresija nastavlja već treću godinu, gazeći sva načela međunarodnog prava”. Pozvao je i na “trenutačno i bezuvjetno oslobađanje preostalih taoca” u Gazi i pozvao Izrael i Hamas na pregovore o okončanju rata.

Katastrofa u Sudanu

No istovremeno je upozorio da ratovi u Ukrajini i Gazi “zasjenjuju veliku humanitarnu i civilnu katastrofu koja se odvija u Sudanu” i pozvao lidere da se Afriku “ne ostavlja po strani”.

Osvrnuo se na jugoistok Europe i rekao da je Hrvatska primjer uspješne integracije u Europsku uniju i NATO te da to daje “autoritet” najmlađoj članici Unije u “zalaganju za mir, stabilnost i europske težnje susjeda”. Naglasio je da je Hrvatskoj “od posebnog značaja stabilnost Bosne i Hercegovine” koja je moguća, ističe, punom ravnopravnošću triju konstitutivnih naroda u susjednoj zemlji.

U dijelu obraćanja osvrnuo se na borbu protiv klimatskih promjena i poručio da “nije slučajno” što je Hrvatska dobila portfelj za Mediteran u novoj Europskoj komisiji jer se očekuje da će upravo Mediteran biti teško pogođen klimatskim promjenama.

Podsjetio je da je Hrvatska na visokom 8. mjestu od 193 članice UN-a u provedbi ciljeva održivog razvoja.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare