Vladina operacija podizanja plaća državnih dužnosnika marketinški je predstavljena kao antikorupcijska mjera i žurno provedena usred ljeta, tri mjeseca nakon izbora, u najbolje vrijeme za povlačenje nepopularnih poteza.
Uvijek je to osjetljiva i lakozapaljiva tema uz koju valja računati na gnjev građana i pritisak medija. Jedan od koraka u opravdavanju tog nepopularnog poteza, kojim je osnovica za obračun plaća državnih dužnosnika povećana za 83,45 posto (slijedom čega će plaće predsjednika Republike, Vlade i Sabora narasti za oko 70 posto) podastiranje je podataka o tome “kako je drugdje”.
Uostalom, sam Andrej Plenković u više navrata je rekao da mu je premijerska plaća među najnižima u Europskoj uniji.
“Smatram da naše plaće trebaju biti u kontekstu hrvatskog ekonomskog i socijalnog trenutka. Jesu li velike gledano komparativno s drugim zemljama? Nisu”, rekao je Plenković prije nekoliko dana. Pa je dodao: “Gledali smo druge plaće. I nakon ovog povećanja te će plaće, kad je riječ o najvišim državnim dužnosnicima, biti među onima koje su najniže unutar Europske unije.”
Jesu li “brutalne” bruto plaće šefova vlada?
Pogledaju li se bruto plaće predsjednika vlada u državama članicama Europske unije, naš premijer sa svojom (do)sadašnjom plaćom doista nije među onima koji bi u tom društvu nonšalantno zavrnuli rundu “za sve”. Jer, eto, njegova je najmanja uzmemo li u obzir podatke koje je prikupio i objedinio španjolski analitički portal El Orden Mundial. Taj se medij u jesen 2022. pisao o plaćama europskih premijera, a valja pretpostaviti da su podaci relevantni i danas.
Lista je sastavljena samo prema mjesečnim bruto plaćama premijera, bez dodataka na osnovnu plaću i primitaka poput tuzemnih i inozemnih dnevnica ili troškova reprezentacije, koji se razlikuju od države do države.
“Bez dodataka, to su bezvrijedni podaci”, prokomentirao je ove podatke jedan korisnik na Redditu.
Najveće plaće imaju dvojica kancelara
No, pouzdanijih podataka nema ili ih je teško sve skupiti na hrpu. Gledajući, dakle, samo mjesečne bruto plaće te izuzimajući onu predsjednice Europske komisije (29.163 eura) prednjače dvojica kancelara.
Najveću mjesečnu bruto plaću prima njemački kancelar Olaf Scholz – 30.190 eura, dok austrijski kancelar Karl Nehammer ima 26.388 eura. Slijede, kako se čini i razumljivim, predsjednici vlada ostalih najbogatijih članica Unije – Belgije (20.874 eura), Luksemburga (19.460 eura), Danske (18.688 eura), Irske (18.092 eura), Finske (16.697 eura), Švedske (16.653 eura), Francuske (15.200 eura) te Nizozemske (14.234 eura). U tu ekipu s peteroznamenkastim iznosima plaća “ugurao” se i mađarski premijer Viktor Orbán s bruto plaćom od 11.669 eura.
Orbánova plaća kao 14 prosječnih mađarskih
Krenemo li s dna ove liste najprije – opa! – nalijećemo na našeg premijera. Njegova bruto plaća prema podacima iz 2022. godine bila je 4.606 eura. Nešto veću imali su premijeri Poljske (4.765 eura), Slovenije (4.914 eura) i Malte (4.972 eura). Svima ostalima bruto plaće veće su od 5.000 eura.
No ovakvo puko izlistavanje i rangiranje premijerskih plaća površno je. Stoga su autori članka plaće europskih premijera stavili u omjer s prosječnim plaćama u njihovim zemljama. Po tome ispada da nitko ne zarađuje više od mađarskog premijera. Usporedi li se njegova plaća s prosječnom plaćom u zemlji, u njegovih 11.669 eura bruto čak je 14,6 prosječnih mađarskih plaća.
Zanimljivo je, kako piše ovaj poratal, da mu je upravo u ljeto 2022. plaća povećana čak za 133 posto. Baveći se istom temom, portal Vsquare piše ovih dana da je Orbánova mjesečna bruto plaća ove godine dodatno porasla na 16.000 eura i da samo sedam europskih šefova vlada ima veću plaću od njegove.
Plenković s povišicom ide u viši dom
S druge strane, bruto plaća premijera Malte Roberta Abele je 4.972 eura, što je manje od četiri prosječne plaće u toj zemlji. Odmah pored malteškog je španjolski premijer Pedro Sánchez u čiju bruto plaću stane 4,1 prosječna plaća u njegovoj zemlji. Slijede slovački premijer Robert Fico čija je plaća kao 4,3 prosječne slovačke plaće te talijanska premijerka Giorgia Meloni u čiju plaću stane 4,6 prosječnih talijanskih plaća. U tom omjeru, bruto plaća premijera Plenkovića je kao 5,3 prosječnih hrvatskih plaća. Napominjemo da su podaci iz 2022. godine.
Zanimljivo je da šefovi vlada Mađarske, Njemačke i Poljske uz premijersku kombinirano primaju i plaću zastupnika u parlamentu gdje su izvorno stekli mandat. Otprilike, kao kada bi Andrej Plenković uz premijersku dobivao i saborsku plaću.
Plenković će sa skorim povećanjem plaće, koja će mu iznositi oko 9.000 eura bruto, popeti se iz donjeg europskog doma ne baš u onaj gornji, ali puno bliže kolegama s najvišim plaćama.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare