Profesor Ivan Rimac s Pravnog fakulteta u Zagrebu u Newsroomu je komentirao posjet europskih pučana Splitu, iduću superizbornu godinu i stanje na domaćoj političkoj sceni.
Vodeći političari najveće europske grupacije Europske pučke stranke ovaj tjedan borave u Splitu na radnim sastancima. Ivan Rimac ističe da se apsolutno radi o predkampanji, i to za europske izbore.
“Popularnost Von der Leyen ne ide u dobrom smjeru, Europa ima niz problema bez odgovora, ni pučani nemaju odgovore”, rekao je. Govoreći o rastu ekstremnih opcija u Europi Rimac je dodao:
“U kriznim vremenima građani se odlučuju za rješenja koja im ili definitivno osiguravaju mir i stabilnost ili se okreću ekstremnim opcijama. Sklonost ekstremnim opcijama u ratu je velika, prvenstveno jer njihova retorika nudi homogenizaciju. Za pučane je zabrinjavajuć rast AfD-a u Njemačkoj. I u drugim zemljama postoje slični ogranci, svi imaju desni predznak koji je ekstremniji od demokršćana ili pučana.”
Na pitanje koliko jačanju ekstrema pogoduju krize kojima svjedočimo, Rimac napominje da im je pogodovalo u više aspekata.
“Pandemija je uvela rigorozne mjere atipične za demokratska društva i slobodu i tu su te desne stranke bile najviše protiv izolacije i cijepljenja i drugih stvari. Mnogi su bili predvodnici antivakserskih ideja. Nakon pandemije imamo jaku ekonomsku krizu, potenciranu ratom u Ukrajini. Svijet se preslaguje u mnogo elemenata, europska politika ide za ekonomskim sankcijama koja u pravilu rade eventualne promjene tek u dugoročnom planu. Imamo najmanje dva ili tri svjetska tržišta koji slabo komuniciraju i to otežava rast ekonomije. Treći element je žestoka retorika oko rata u Ukrajini”, rekao je.
“Građani nisu zainteresirani za globalne europske teme”
Dotaknuo se i problema migracija u Europi. Smatra da je već prvi veliki val migracija iznio neslogu EU-a.
“S jedne strane jake ekonomije su mogle primiti velik broj izbjeglica. To je bila prilika popuniti jače ekonomije radnom snagom. Danas kad su te ekonomije u recesiji, nema kapaciteta za nove izbjeglice pa nastaje politički egoizam nacionalnih vlada koje se pokušavaju isključiti iz problema tako da spriječe dolazak izbjeglica na njihov teritorij”, kaže Rimac i dodaje:
“Takav je potez Slovenije. Očekivao sam čim se pojavi više izbjeglica na hrvatskim granicama, da će Slovenija reagirati s određenim mjerama. Punktovi su navodno sada izvan glavnih graničnih prijelaza, a problematično je što kontrole na njima proizlaze iz različitih stereotipa koji diskriminiraju ljude koji izgledaju drugačije.”
Vrativši se ponovno na superizbornu godinu rekao je da će se kampanje sudarati iako “građani nisu zainteresirani za globalne europske teme”.
“Krenula je kampanja za parlamentarne izbore. Dobili smo Zakon o izbornim jedinicama koji nije ništa pametno napravio osim što je promijenio granice izbornih jedinica. Nijedan sustavni problem nije riješen”, ističe Rimac i dodaje:
“Oporba nastupa zajednički kad treba kritizirati HDZ, ali kad dođe do njihovih međusobnih odnosa, onda nastaje razlaz. Krojenje izbornih jedinica ne daje veliku prednost HDZ-u.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.